ABD’de Bir Floyd Vakası Daha

ABD’de Kaliforniya eyaletinde yeni bir George Floyd vakası yaşandı. Kaliforniya’nın San Bernardino kentinde polisin dur ihtarına uymadığı iddia edilen siyah yurttaşı, polis tarafından vurularak öldürüldü.

Olay şöyle gelişti:

Kaliforniya eyaletinin San Bernardino kentinde bir içki dükkânının önünde, polis, yerel saatle 11.30 civarlarında bir kişinin “rahatsızlık verdiği” ihbarını aldı.

Olay yerine gelen San Bernardino polisi, siyah bir kişinin otopark alanında arabaların üstüne atladığını ve çevreye rahatsızlık verdiğini tespit etti. İsmi açıklanmayan kişiyle bir süre boğuşan polis,  şüpheliyi vurarak öldürdü.

Bu kadar kolay insan öldürülür ABD emperyalizminde. Hele ki söz konusu siyahi ise çok daha kolay.

ABD’de durdurak bilmeyen siyahilerin öldürülme haberlerine karşın geçtiğimiz mayıs ayında katledilen George Floyd’u vuran polis serbest bırakılmıştı. Kameralarca kayıtlı olmasına rağmen en son sanık Derek Chauvin de kefalet karşılığında serbest bırakıldı.

PROTESTOLAR BAŞLADI

San Bernardino polisi, silahlı olduğu iddia edilen siyah kişinin polisin dur emrine uymadığı ve polisle boğuşmaya başladığını daha sonra kaçarken polis tarafından vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

Çavuş John Echevarria “O yerin otoparkında araçların üzerine atlayan bir adam vardı. Şüpheli verilen emirleri yerine getirmeyi reddetti” diye konuştu. San Bernardino polisi, olayın kamera görüntülerini yayınladı. Olayın görüntülerinin yayınlanmasının ardından bölgede protestolar başladı.

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.