ABD devriyesi Suriye ordusu kontrol noktasını geçemedi

Sputnik Arapça servisinin haberine göre Suriye ordusunun Haseke’nin 14 kilometre kuzeybatısındaki el-Leben köyü yakınlarında M-4 karayolu üzerinde kurduğu askeri kontrol noktasının komutanı Amerikan askeri devriyesinin geçişine izin vermedi.

Kontrol noktasındaki Suriye ordusu birliği ile Amerikan askerleri arasındaki gerilimin bir saat kadar sürdüğünün belirtildiği haberde Amerikalılar kontrol noktasındaki Rusya bayrağının indirilmesinde ısrar etti.

Kontrol noktasındaki birliğin komutanı olan Suriyeli Albay, ise “Rus müttefikler, meşru terörle mücadele ortağıdır ve Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyor.  Bunun aksine Amerikan güçleri ise işgalcidir ve ülkeyi derhal terk etmelidir” dedi ve Amerikalılara kontrol noktasını ihlal etmeleri veya Rus bayrağına dokunmaları halinde birliğin kendilerine kesin bir karşılık vereceğini söyledi.

Sputnik’in haberine göre yaşanan bu gergin tartışmanın ardından çevirmen, Suriyeli komutanın söylediklerini tercüme ettikten sonra Amerikan devriye gücü, yolu geçmeden ve Rus bayrağına dokunmadan geldiği yoldan geri döndü.

Haseke’deki Sputnik muhabirinin bu konuyla ilgili haberin göre, Rus askeri polisi de işgalci Amerikan güçlerinin devriyesini Tavile köyünden (Tel Temir beldesinin 7 km. batısında) M-4 karayolunu geçmesini engelledi ve onları Kasrek bölgesindeki yasadışı üslerine çekilmeye mecbur etti.

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.