Yasal Yürüyüşe Polis Saldırdı: 90 işkenceli gözaltı, 6 kişi tutuklandı.

Almanya’da Lina E isimli antifaşistin tutuklanması üzerine haftalar öncesinden başvurusu yapılmış, 3 Haziran’da gerçekleştirilecek gösteri ve yürüyüş polisin engellemesine uğradı. Sabah saatlerinde Leipzig’e gelen göstericilere saldırması için 11 eyaletten polis taşındı.
Lina E’nin tutuklanmasının protestosuna dönüşmesinden korkan polis gelen kitleyi kuşattı. Gösteriyi keyfi bir şekilde yasakladı.
129ab yasalarına karşı direnişte olan Eda Deniz Haydaroğlu ve Sevil Sevimli’nin de aralarında olduğu 129ab komitesi de pankartı ile eylemde yerini almıştı. En ön safta pankartları ile yerini alan 129ab komitesinin sloganlarının hiç susmadığı gözlemlendi.


Bölgeden canlı yayın yapan UmutTv yaşanan gelişmeleri an an aktarırken abluka sürüyordu.
Faşist kuşatma altında sadece gazetecilik yapmıyor aynı zamanda alman polisine karşı direnişin içinde bulunuyordu UmutTv…
Akşam saatlerine kadar süren kuşatma sonrasında kitleye saldıran polis bir çok kişiyi gözaltına aldı… Toplamda 90 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 20’si sabah saatlerine kadar tutuldu. 6 kişi ise tutuklandı. Tutuklananlar arasında 129ab komitesinden Tim Hildendorf da vardı.


Tim Hildendorf’un tutuklanması tamamıyla alman polisinin hazımsızlığının göstergesiydi. Ve tabii ki alman mahkemelerinin polis tutanaklarıyla karar verdiğinin göstergesi. Hiç bir delil ve ispata dayanmayan tutuklama gerekçelerinin tamamının hayal ve alman polisinin komploculuğunun ürünüydü. Tim Hildendorf kendisinin kuşatma boyunca açlık grevindeki Eda Deniz Haydaroğlu ve Sevil Sevimli’yi korumak ve kuşatmadan çıkartmak için uğraştığını söylese de hiç bir ispatı olmayan polis suçlamalarını kabul eden mahkeme Tim Hildendorf’u tutukladı.

Sosyal ağlarda paylaşın