Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Özgür Gündem Davası İçin Dayanışma Çağrısı Yaptı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı 3 Şubata Özgür Gündem Gazetesi davasında yeniden görülecek olan duruşmada yargılanacak olan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin için dayanışma çağrısında bulundu. 

TİHV, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma gösterdikleri gerekçesiyle açılan davada daha önce beraat kararının istinaf mahkemesi tarafından bozulması nedeniyle yeniden yargılanacak olan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin için dayanışma çağrısında bulundu. 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), yeniden yargılamanın İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Şubat’ta görülecek olan ilk duruşması için yazılı açıklama yaptı.

TiHV, “Yan yana durarak dayanışmayı büyütelim. İfade ve basın özgürlüğüne sahip çıkalım. Hakikat arayışının ne denli kıymetli olduğunu bir kez daha güçlü bir şekilde ifade etmek için duruşma salonunda buluşmayı önemsiyoruz” çağrısında bulundu.

TİHV, 3 Şubatta Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapacaklarını duyurarak, insan hakları savunucuları, gazeteciler, tüm hak ve özgürlük mücadelesi verenlere yönelik saldırılara karşı mücadeleyi büyüteceklerini vurgu yaptı. 

Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla bir günlük Eş Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstelendikleri için haklarında dava açılmıştı. Bu yargılandıkları davadan beraat ettmişlerdi ancak beraat kararı istinaf mahkemesi tarafından bozulup 3 Şubat tarihinde yeniden yargılanacaklar.

Sosyal ağlarda paylaşın