“Oğlum gözaltındayken kafasına teneke geçirilerek işkence edildi”

Müebbet hapis cezası alan Mustafa Koçak’ın babası: Oğlum gözaltındayken kafasına teneke geçirilerek işkence edildi

İtirafçı Berk Ercan’ın ‘Köftecide bana söyledi’ sözleriyle müebbet hapis cezası alan ve adil yargılanma talebiyle 3 Temmuz’dan bu yana açlık grevinde olan Mustafa Koçak’ın ailesi de açlık grevine başlıyor.

Koçak’ın ailesi ve avukatları, Mustafa Koçak’ın asil yargılanma talebine ve açlık grevine dikkat çekmek için Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) TV Stüdyosu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, “Adil yargılanma talebi ile 39 gündür açlık grevinde adalet istiyoruz” pankartı asıldı.

Oğlunun suçsuz olduğunu söyleyen Mustafa Koçak’ın annesi Zeynep Koçak, “Oğlum için her şeye katlanacağım. Oğlum bütün tutsaklar için açlık grevinde. Oğlum suçsuzdur” dedi.

Koçak’ın babası Hasan Koçak ise yargılanma sürecinde adaletsizlik olduğu için burada olduklarını belirterek, oğlunun 39 gündür açlık grevinde olduğunu ve onunla birlikte mücadele edeceklerini söyledi. Koçak, “Oğlum gözaltındayken kafasına teneke geçirilerek işkence edildi. Hamile kardeşi polisler tarafından tecavüz tehdidine maruz bırakıldı. Biz oğlumuzun yanındayız” diye konuştu. Baba Koçak, kendilerinin de oğlunun talepleri için açlık grevine başlayacaklarını söyledi.

“KOÇAK’IN ADİL YARGILANMA HAKKI İHLAL EDİLDİ”

Mustafa Koçak’ın avukatı Ezgi Çakır da konuşmasına Fransız Anayasa Hukukçusu Maurice Duverger’in “Adaletin olmadığı yerde herkes suçludur” sözüyle başlayarak, adaleti kanun hükümlerine, maddelere ve sözleşmelere bağlı tutmadıklarını belirtti. “Ama en azından bu dosya kapsamında, kanunlara, sözleşmelere ve yasalara uyulmasını bekliyoruz” diyen Çakır, “Çünkü Mustafa Koçak’ın adil yargılama hakkı ihlal edildi. B. E. diye bir tanık çıkıyor ve 200 kişinin üzerine ifade veriyor. Bu dosya kapsamında avukatlar 159 yıl ceza aldılar. Mustafa Koçak’ın dosyasında da aynı şekilde B. E.’nin ifadesi var. Dosya incelenmeden Mustafa Koçak üzerinden bir hüküm kuruluyor. Çok ağır hüküm. Delilsiz ve belgesiz” dedi.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.