Irak Hava Savunma Sistemi İçin Yönünü Rusya ve Çin’e Çevirdi

Irak hükümetinin, hava savunma sistemi satın almak için Rusya, Çin ve Ukrayna’ya heyetler göndereceği bildirildi.

Press TV’nin haberine göre Iraklı milletvekili Bedr el-Ziyadi, Bağdat hükümetinin hava savunma sistemleri satın alınması için müzakerelerde bulunmak üzere Rusya, Çin ve Ukrayna’ya heyetler göndermeyi planladığını söyledi. 

Irak meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi olan Ziyadi, meclisin şu anda, kalkınmış ülkeleri ziyaret etmek ve gelişmiş silah almak için anlaşmalar imzalamak için heyetler hazırlandığını bildirdi.

.

Ziyadi ayrıca heyetin, terörist sızmaların tespit edilip önlenmesi için sınıra termal gözlem cihazlarının yerleştirme işleminin tamamlanması konusunda da görüşmeler yapacağını belirtti.

ABD’nin, bu konudaki anlaşmaya rağmen sözünü tutmadığını kaydetti. Irak’ın bu yüzden kendisine güvenmesi ve ordusunu donatmak için doğu bloğuna yönelmesi gerektiğini ifade etti.

Diğer yandan, Irak meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesinin başka bir üyesi olan Ali el-Ganmi de, ABD’nin, Bağdat’ın Rusya’dan S-400 alması durumunda Irak’a yaptırım uygulama tehdidinin boşuna olduğunu söyledi. 

ABD’nin Irak’a yaptırım uygulayabilmesi için o ülkedeki karar verme mekanizmalarının onayının gerektiğini söyleyen Ganmi, muhtemel yaptırımların resmi yaptırımlar olarak kalacağını ve hedefine ulaşamayacağını ifade etti.

Anayasaya göre Irak’ın silah satın alma konusunda özgür olduğunu hatırlatan Ganmi, S-400 füze sistemlerinin Irak’a getirilmesinin Rusya’nın gözetiminde gerçekleşeceğini ve Irak askeri personelinin yine Rusya tarafından eğitileceğini söyledi.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.