HDP Milletvekil Leyla Güven: Keşke bir şey olsa, Helin ve İbrahim’i hayatta tutabilsek.

Kendisi de Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması talebi ile 200 gün açlık grevi yapan Leyla Güven: ” Helin’in her gün biraz daha ölüme yaklaştığını gördüm. Güçlü bir empati kurduk ellerimizi tutarken. Keşke bir şey olsa, Helin ve İbrahim’i hayatta tutabilsek” “Helin ile İbrahim’i yaşatmak için herkesin elinden geleni yapması gerekiyor” dedi…

HDP Milletvekili Leyla Güven geçtiğimiz günlerde yaptığı, ölüm orucu direnişçisi Grup Yorum elemanı Helin Bölek ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu.

DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Bölek’i ölüm orucunu sürdürdüğü Sarıyer’deki Direniş Evi’nde ziyaret etti. Bölek’in yanı sıra ailesi ve arkadaşlarıyla da görüşen Leyla Güven, dayanışma çağrısı yaptı.

Kendisi de Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması talebi ile 200 gün açlık grevi yapan Leyla Güven ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunlara değindi :

Müzikle var olduklarını ve seslerini böyle duyurmak istediklerini söylediler. Bunun için mücadele ettiklerini ve ölüm orucuna girdilerini anlattı. Helin ile görüştük. Cezaevinde ölüm orucunda olan diğer Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in de 14 Şubat’ta mahkemesi var.
Helin’in her gün biraz daha ölüme yaklaştığını gördüm. Güçlü bir empati kurduk ellerimizi tutarken. Keşke bir şey olsa, Helin ve İbrahim’i hayatta tutabilsek. Ziyaretimden Helin, ailesi ve arkadaşları çok mutlu oldu. Bu ziyaret benim onlar için bir şeyler yapma azmimi de artırdı. Helin’in sesini benim de bir yerlere ulaştırmam gerektiğini düşündüm.
Bir insan eğer talebi için bedenini ortaya koymuşsa herkesin buna saygı duyması lazım. En değerli varlıklarını özgür bir sanat için ortaya koyuyorlar. Bu kadar insani bir talep”

Grup Yorum’un kurulduğu günden bu yana baskı altında olduğunu anımsatarak konserleri engellenen Grup Yorum’un, bu talimatın bizzat İçişleri Bakanlığı eliyle verildiği şeklinde beyanların olduğunu aktardı.

Güven, özellikle sanatçılara çağrı yaptı : “Çünkü ortada bir Ahmet Kaya örneği var. O dönem sanatçılar iyi bir sınav veremedi. Şimdi bir fırsat var, onların sesi ve müziğiyle seslerini ulaştırabilmesi için bir şeyler yapılmalı. Helin ile İbrahim’i yaşatmak için herkesin elinden geleni yapması gerekiyor”

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.