Granma Açıklıyor: Küba Yalanları

Küba’da yayın yapan Granma gazetesi, Küba üzerine yalanları derlediği bir yazı yayınladı.
Yazıda, Küba’da “son yaşanan gelişmelere” illişkin emperyalist-burjuva basında nasıl büyük bir yalan kampanyası sürdürüldüğü görülüyor.
Tıpkı Romanya’da halk iktidarı yönetimine karşı komploda olduğu gibi, tıpkı Irak’ın işgalinde sürdürülen yalan kampanyasında olduğu gibi…
Amerika’da yaşayan karşı-devrimci Kübalı zenginlerin çocuklarının torunlarının düzenlediği eylemler Küba’da düzenlenmiş gibi verildi. Küba’da ABD’nin kışkırtmalarına karşı sosyalist Küba’yı savunmak için meydanlara çıkan halk “Castro karşıtları” olarak sunuldu.

Granma’nın “Küba hakkında yalan haberleri tanıma kılavuzu” başlığı altında yayınladığı bazı yalan haberler şunlar (Altbaşlıklar GHA tarafından konuldu):

YALAN 1:
“#SOSCuba” kampanyası Küba’da ortaya çıkmadı. Siyasi Büro üyesi ve Dış İlişkileri Bakanı Bruno Rodríguez Parrilla halkı istikrarsızlaştırmaya yönelik faaliyetlerin ve Küba karşıtı içerikleri çoğaltmak için haber kaynaklarını kullanarak sosyal medyada başlatılan karşıdevrimci kampanyanın, ABD’nin müdahalesiyle başlatıldığını belirtti. Küba karşıtı sosyal medya kampanyasında ilk twitler ABD ve İspanya’dan atıldı.
#SOSCuba hashtagi ile başlatılan kampanya sosyal medyada dünyanın her yerinde ortaya konulan gönüllü abluka karşıtı iradenin baskın çıkması sonucu başarısızlığa uğradı.

YALAN 2:
Venezuellada çekilmiş resim, Küba’da diye gösterildi: Küba’da 13 yaşında bir çocuğun öldürüldüğü iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Küba’da değil Venezuela’da çekilmiş bir görsel. Fotoğrafta yer alan çocuğun adı Alberth López, “Koki Çetesi” tarafından başlatılan çatışmada kaza kurşunuyla hayatını kaybetmişti.

YALAN 3:
ABD menşeli ABC News tarafından yayınlanan haberde Küba İçişleri Bakanının istifa ettiği söylenerek, Editora Verde Olivio isimli yayınevinin müdürüne ait bir fotoğraf kullanıldı. Oysa her ikisi de devrimi savunmaya devam ediyor. Küba Uluslararası Basın Merkezi haberi Twitter hesabında yalanlayarak “Basın gerçeklere dayanmalı ve yanlış bilgilendirmede bulunmamalı” açıklamasında bulundu. Kurum ayrıca ABC’nin Küba’da hiçbir zaman bir şubesinin ya da Küba sınırları içerisinde yetkilendirilmiş bir temsilcisinin bulunmadığını bildirdi.

YALAN 4:
“İstifa eden Bakan” aslında ne bir bakan ne de istifa etmiş durumda.
Yine ABD menşeli CNN tarafından paylaşılan sözde karşıdevrimci “protesto fotoğrafı” olarak paylaşılan fotoğrafa ilişkin Ekonomi ve Planlama Bakanlığı çalışanı René Capote fotoğrafta bulunanların kendisi ve yoldaşları olduğunu belirtirken Küba Devrimi’ni savunmak için sokakta olduklarını söyleyerek CNN’e tepki gösterdi.

YALAN 5:
Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın açıklamasında binlerce insanın Küba Hükümetini protesto etmek için Havana Malekon’da eylem yaptığı söyleniyor. NBC televizyonu ve Business Insider dahil olmak üzere birçok basın kuruluşu tarafından paylaşılan söz konusu görselse İspanyol haber kanalı RTVE tarafından çürütüldü. Fotoğrafa dikkatli bakıldığında kırmızı çizgili Mısır bayrakları net olarak görülebiliyor. Eylem görüntüleri Associated Press’in 11 Şubat 2011 tarihli, Mısır’da gerçekleştirilen bir eylemin haberine ait.​

YALAN 6:
Bir Twitter kullanıcısının paylaştığı videoda sözde Küba’da gerçekleşen bir olayda maskesiz biri başka bir insanı öldürüyor. Fakat bu videodaki olay Küba değil Dominik Cumhuriyeti’nde yaşanıyor. Yalan haberi ortaya çıkaran kuruluşun yorumuysa şöyle: “Düşünün, Küba sokakları şu anda cehennem gibi yanıyor. Hangi Kübalı 37 derece sıcaklıkta kaban giyer ki?”

YALAN 7:
Ne Raúl Castro Küba’dan Venezuela’ya kaçtı ne polis kuvvetlerinin önünde dua ettiler, ne de İngilizce tabelaları olan dükkanların yağmalanma görüntüleri Küba’da çekildi. Resimleri paylaşan hesaplar, sosyal medyada yayınlanan sahte haberleri ortaya çıkarmak için mücadele eden La Red Verdad tarafından şikayet edildi.
​Raúl’un “ülkeden kaçışı” diye servis edilen fotoğraf 2015’te düzenlenen Kosta Rika ziyaretinden.

YALAN 8:
La Red Verdad aynı zamanda Barselona’da gerçekleştirilen bir eylemin görüntülerinin Havana’da hükümet karşıtı gösteri olarak paylaşıldığını ortaya çıkardı ve resimde bulunan binaların ve paylaşılan bayrakların Küba ile yakından uzaktan ilgisi bulunmaması nedeniyle “artık uğraşacak kadar bile umursamamışlar” yorumunda bulundu.
​Söz konusu görsel 2018’de Katalonya Ulusal Günü kutlamalarından, ancak “2021 Küba hükümet karşıtı eylemleri” diye servis ediliyor.

YALAN 9:
Öte yandan “Camagüey’in isyancılar tarafından alınması” şeklinde devasa bir yalan ortaya atıldı. O ilin yerel hükümeti Twitter’da şunları yazdı: “Camagüey’deki Ulusal Devrimci Polis üç birimiyle birlikte Küba Devrimi’ni savunuyor… Birkaç dakika öncesine ait fotoğraflar… Küba’da sokaklar devrimcilerindir, yalan habere inanmayın.”

YALAN 10:
Arjantin menşeli yayın organı La Nación gerçekte hükümetlerine sahip çıkmak için sokağa çıkan insanları Küba Hükümetine karşı toplanmışlar gibi göstererek haberleştirdi. Sokaklara çıkan devrimciler “Hükümet karşıtı eylemciler” ifadeleriyle servis ediliyor.

YALAN 11:
Güney Afrika’da çekilen fotoğraf “Küba eylemleri” olarak servis edilmeye devam ediyor.

YALAN 12:
Cubasí yaptığı haberde, sosyal medyada paylaşılan ve sözde Havana’da ordan oraya koşan insanları ve çöplerle dolu sokakları gösteren resimlerin aslını ortaya çıkardı. Gazete, yerlede şişelerin, taşların ve birçok nesnenin bulunduğu bu resimlerin 11 Temmuz’da 2020 Eurocopa finalinde AFP tarafından Londra’da çekildiğini bildirdi.
Leicester Meydanı’nda 2020 Eurocopa finalinde çekilen görüntüler medya tarafından “Havana’daki durum” şeklinde servis ediliyor.

YALAN 13:
Bu da 2018’de Nikaragua’da çekilen bir resim, “2021 Küba Hükümet Karşıtı eylemleri” diye kullanılmaya devam ediyor.

GRANMA’YA EK:

YALAN 14:
‘BM İnsan Hakları’nın Küba’da Devrim’i savunmak için sokağa çıkan bir kadını ‘hükümet karşıtı eylemci’ gibi gösterdiği paylaşımına söz konusu Kübalı kadından tepki gelmişti. Kübalı Betty Pairol, resminin kullanılmasına tepki göstererek “#Küba’daki suçluların ve vandalların protestolarının sembolü olarak resmimin kullanılmasını ve manipüle edilmesini şiddetle kınıyorum. Mücadeleye devam ediyoruz, yaşasın Devrim. #NoMasBloqueoACuba (Küba’ya Ablukaya Son)” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Pairol’un tepkisinden kısa bir süre sonra hesabı Twitter tarafından sansürlendi.

YALAN 15:
CNN’in servis ettiği resmin Küba’da değil Miami’nin “Southwest 8th Street”inde çekildi. Resmin Kübada değil, Miami’de çekildiği arkadaki tabeladan görülüyor.

Sosyal ağlarda paylaşın