Edirne F Tipi’nde açlık grevindeki tutsakların suları idare tarafından geri alındı

Edirne F Tipi’nde kalan devrimci tutsakların açlık grevi sırasında idare tarafından 28 adet bir buçuk litrelik suyun kalan 5 litresi geri alındı.

Edirne F Tipi’nde kalan devrimci tutsakların hukuk sistemini protesto etmek için bir haftalık açlık grevi yaptı. Açlık grevine başlarlarken idare tarafından 28 adet bir buçuk litrelik su verildi. Sulardan geriye kalan 5 şişe, yapılan hücre aramasında “kantinde bir buçuk litre su satılmıyor” gerekçesiyle el konuldu. Hakan İnci ve arkadaşları “beslenme haklarının ihlal edildiği” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık, “suç ve suç unsuruna rastlanılmadı” gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

‘STOK OLMASIN’ DİYE ÇÖPE ATILDI

Hakan Inci

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “kovuşturmaya yer yok” kararında hapishane yönetiminin cevap dilekçesi de yer aldı. Hapishane idaresi yazısında, “Hükümlü ve tutuklulara bir buçuk litrelik su satışı yapılmamakta olup, açlık grevi yapan hükümlü, tutuklulara beslenme rejimi doğrultusunda kurum tarafından bir buçuk litrelik su dağıtımı yapılmaktadır. İdare tarafından verilen suların odada stok olarak bulundurulduğu tespit edildi. Stok oluşturulmasının önüne geçilmesi adına çöpe atılmak üzere odadan alındı” ifadeleri yer aldı.

Devrimci tutsak Hakan İnci’nin Cumhuriyet gazetesine yazdığı mektupta, “Kendi verdikleri suyu geri almalarını hangi mantıkla açıklayabilirler. İşlerini güçlerini bırakıp içtiğimiz sularla uğraşıyorlar. Hapishane içerisinde hapishane yaratıyorlar. Bu meseleyi hukuki yollardan çözmeye çalıştık fakat olmadı. Görünen o ki hukuk yolları bizlere kapalı” dedi.

Sosyal ağlarda paylaşın