DİRENİŞÇİLERİN AVUKATLARINDAN AKP İKTİDARINA UYARI: Zorla Müdahaleye Hayır!

Küçükarmutlu Direniş Evi, polis tarafından basıldı.
Evde bulunan herkes ters kelepçe yapılarak tutulurken, evde de halen arama ve talan sürüyor.

Polis neyi arıyor, neyi bulacaklar?
Kuşku yok ki, bu direnişi kırmak için bir saldırıdır.
Ölüm orucu direnişçilerin avukatlığını üstlenen Halkın Hukuk Bürosu tarafından baskın sürerken yapılan açıklamada, AKP iktidarı “zorla müdahale”ye başvurmaması konusunda uyarıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Müvekkillerimizin rızasının yokluğu gözardı edilerek yapılacak bir müdahale sonucunda meydana gelebilecek her olumsuzluk karşısında, müdahaleyi gerçekleştiren doktorların ve buna zorlayan polislerin uluslararası anlamda sorumlulukları doğacaktır.

Türkiye’nin de imzacısı olduğu ve iç hukuka uyarlamak amacıyla meclisten geçirdiği biyo-tıp sözleşmesinin 5.maddesi ve diğer birçok uluslararası sözleşmeye göre ilgili kişinin muvafakati bulunmaksızın tıbbi müdahalede bulunulması yasaklanmıştır.

Ölüm orucu direnişçilerine daha önceki kitlesel ölüm orucu eylemlerinde irade dışı müdahale işkencesi denenmiş ve bu müdahaleler, eylemcilerin hayatını kaybetmesine, sakatlanmasına veya vücudunda kalıcı hasarlar oluşmasına sebebiyet vermiştir.”

Müvekkillerimizin sağlığında bu denli olumsuzluklara yol açabilecek olan her türlü müdahale işkencedir. İşkence insanlık suçudur! İşkence suçunun zamanaşımı yoktur!

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.