CENİN’DE DİRENİŞE SALDIRI… 9 FİLİSTİNLİ KATLEDİLDİ, 50 YARALI!

İsrail, dün gece, direnişin giderek büyüdüğü Cenin’e saldırdı. Batı Şeria’da artık bir şehre dönüşmüş olan Cenin Mülteci kampına karşı, gece saatlerinde başlatılan saldırıda 9 Filistinli katledildi. 50’ye yakın Filistinli yaralandı.

İşgalci İsrail’in Cenin saldırısı, hem havadan bombardıman biçiminde, hem Cenin’e belli evlere yönelik düzenlenen kuşatma ve baskınlar biçiminde gelişti.

İsrail savaş uçakları, Cenin’de Filistinlilere ait evleri füze atışlarışla hedef aldı. İsrail askerleri 10’dan fazla hedefe yönelttikleri hava saldırısının ardından çok sayıda zırhlı araç ve iş makineleri eşliğinde kente baskın düzenledi ve Cenin Mülteci Kampı’nı ablukaya aldı. Görgü tanıkları, kampa baskın düzenleyen İsrail güçlerinin, Fetih Hareketi’ne bağlı Aksa Şehitleri Tugayı komutanlarından Zekeriya ez-Zubeydi’nin ailesine ait evi kuşattığını bildirdiler.

İşgalci askerler, yaralıları almaya çalışan ambulanslara engel oldular. Şehrin giriş-çıkışları işgalci askerler tarafından kapatılırken, İsrail ordusuna ait iş makineleri de bölgedeki yolları tahrip ederek çok sayıda aracı kullanılamaz hale getirdi.

El-Bire kentinde de İsrail askerinin açtığı ateş sonucu bir Filistinli katledildi.

Direniş Örgütleri’nden Açıklama

İşgalci katil İsrail ordusu, Cenin saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, Filistinli direnişçilerin “Cenin Tugayı”na ait “ortak operasyon odasının hedef alındığı”nı belirtmesine karşılık direniş gruplarından da açıklamalar yapıldı.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada “Cenin Mülteci Kampı’nı savunma savaşına, birlikte omuz omuza giriyoruz” denildi. Filistinli gruplar, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine yapılan saldırının karşılıksız kalmayacağını belirttiler.

Gazze’deki Filistinli grupların askeri kanatlarının birlikte oluşturduğu “Direniş Gruplarının Ortak Odası” tarafından yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria’daki Filistinlilere ‘işgale karşı birleşme’ çağrısında bulunularak şöyle denildi:

“İsrail ordusunun Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kentine yönelik saldırganlığının devam etmesi, direnişin tepkisinin doğasını belirliyor. Tüm alanlardaki direniş, düşmanın Cenin’deki halkımıza saldırmasına veya onları ayırmasına izin vermeyecektir. Tüm Filistinlilere Cenin’e destek olmaları ve düşmana sert bir cevap vermeleri çağrısında bulunuyoruz.”

Filistin Yönetimi’nden Açıklama: “Cenin’deki saldırı savaş suçudur”

Sayısız saldırı karşısında susan, işbirlikçiliği, uzlaşmacılığı devam ettiren Filistin yönetimi tarafından da saldırı karşısında bir açıklama yapıldı. Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne de konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail işgal hükümetinin Cenin kenti ve kampında yaptığı şey, savunmasız halkımıza karşı yeni bir savaş suçudur” dedi.

Ebu Rudeyne sözlerinin devamında şöyle dedi: “Filistin halkı işgal yenilip, özgürlüğüne kavuşana kadar bu vahşi saldırı karşısında diz çökmeyecek, teslim olmayacak, beyaz bayrak çekmeyecek ve topraklarında sebatla duracaktır. Filistin halkı güven ve istikrarı hissetmediği sürece İsrail de güven ve istikrarı hissetmeyecek.”

Direniş, Saldırılar Altında Büyüdü. Saldırılarla Büyümeye Devam Edecek

İsrail’in bu baskıları, katliamları Filistin halkını korkutup, sindirip, teslim almak bir yana Filistin halkının dayanışmasını, birlikte omuz omuza bağımsızlık mücadelesi vermelerinin önünü açmaktadır. Savaş çağrısına Filistinli gruplar da savaş çağrısıyla cevap verdiler.

Filistinlilerin direnişi her katliamda daha da büyüyor. İsrail katliamları Filistin halkını tek yumruk yapıyor. Filistin yönetiminin işbirlikçiliği daha fazla teşhir olurken, halk direniş grupları etrafında toplanıyor. Katliamcı İsrail değil, haklı ve meşru zeminde direnen Filistin halkı kazanacaktır.

Sosyal ağlarda paylaşın