ÇAĞRI: “Talepler, Ölümler Yaşanmadan Kabul Edilmeli”

Sanatçılar, milletvekilleri, avukatlar ve direnişçilerin aileleri bir araya gelerek, ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Koçak ve Mustafa Koçak’ın taleplerinin karşılanması için çağrı yapıp, bu taleplerin kabul edilmesi için yapılabilecekler konusunda önerilerde bulundular.

Yapılan çağrıda, “Grup Yorum ve Mustafa Koçak adalet istiyor, talepleri ölümler yaşanmadan kabul edilmeli” denildi.

Çağrıda bulunanlar arasında sanatçı Hüseyin Turan, Levent Üzümcü, Tolga Sağ ve Zülfü Livaneli’nin, milletvekilleri Leyla Güven, Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, HHB avukatlarının, gazeteci Erk Acerer ve Can Dündar’ın, TİHV Başkanı Ş. Korur Fincancı’nın da olduğu çağrıcılar, “Grup Yorum ve Mustafa Koçak’ın ortak talepleri adalettir” diyerek taleplerin karşılanarak ölüm oruçlarının sonlandırılması çağrısında bulundular.

TALEPLERİN KARŞILANMASI İÇİN NE YAPILABİLİR?

Ortak açıklamada, ölüm orucu direnişçilerinin taleplerinin karşılanması için herkesin yapabileceği şeyler olduğundan hareketle, şu önerilerde bulunuldu:

* İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın taleplerinin kabul edilmesi ve böylece ölüm oruçlarının sonlandırılması için, bir arada yoğun çaba harcanması.

* Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla temas kurulması.

* Ulusal ve uluslararası basın ve yayın kuruluşlarında direnişlerin haber yapılması, köşe yazılarına konu edilmesi ve gündem-tartışma programlarında dile getirilmesi için gazeteci ve televizyoncularla temas kurulması.

* İçişleri ve Adalet Bakanlıkları ile görüşmek üzere CHP ve HDP milletvekillerinden bir heyet oluşturulması.

* Direnişçilerin taleplerinin TBMM’de daha güçlü şekilde gündeme getirilmesi.

* Avrupa’daki Türkiye konsoloslukları önünde destek açlık grevleri örgütlenmesi.

* Sosyal medyada ölüm orucundakilerin taleplerinin neden kabul edilmediğine dönük İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına sorular sorarak hükûmeti taleplerin kabulüne zorlamak.

Metinde imzası bulunanlar:

Ahmet Gökçek (İbrahim Gökçek’in babası), Ali Ekber Eren (müzisyen), Ataol Behramoğlu (şair-yazar), Ayşe Hür (gazeteci-yazar), Can Dündar (gazeteci-yazar), Cenk Dost Verdi (oyuncu), Defne Halman (oyuncu), Didem Baydar Ünsal (HHB avukat) Direnişler Meclisi, Erdal Bayrakoğlu (müzisyen), Erk Acarer(gazeteci), Grup Yorum, Haluk Tolga İlhan (müzisyen), Hasan Koçak (Mustafa Koçak’ın babası), Hüda Kaya (HDP Milletvekili), Hüseyin Turan (müzisyen), Levent Üzümcü (oyuncu) Leyla Güven (HDP Milletvekili), Mehmet Özer (fotoğraf sanatçısı), Muharrem Temiz (müzisyen), Nazım Alpman (gazeteci), Orhan Aydın (oyuncu), Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP Milletvekili), Pınar Aydınlar( müzisyen), Seda Şaraldı (HHB avukat), Sezai Temelli (HDP Milletvekili), Suavi (müzisyen), Şebnem Korur Fincancı (TİHV Başkanı), Tolga Sağ (müzisyen), Zülfü Livaneli (müzisyen-yazar).

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.