Ayten Öztürk: Hakim, Savcı Var Adalet Yok

Halkın Hukuk Bürosu 2 Mart günü Ayten Öztürk’ün İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya halka ve meslektaşlarına çağrıda bulundu. 

Yapılan çağrı şu şekilde: 

“2 Mart Salı Günü İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ayten Öztürk’ün tutuklu bulunduğu dosyanın karar duruşması görülecek. Ayten Öztürk için iki kere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Bunun nedeni ise 2008 yılında Okmeydanı’nda bir çocuk tacizcisinin halk tarafından dövüldükten sonra hastanede hayatını kaybetmiş olması. Ayten Öztürk’ün bu olayla bağı; aynı dosyada sanık olarak yargılanan bir başka kişinin “Ayten o gün kaldırımdan olanları izledi beyanından ibaret. Bu ifade nedeniyle “kasten öldürmeye azmettirme” iddiası ile yargılanıyor. Bunun yanı sıra bu olay nedeniyle anayasal düzenin bozulduğunu da düşünen savcılık, Ayten Öztürk hakkında “anayasal düzeni bozmaya teşebbüs” suçlaması ile de ceza istiyor.

Ayten Öztürk, Lübnan’dan kaçırıldıktan sonra 6 ay boyunca MİT binasında işkence gördü. Elektrik verilmesi, copla dövme, cinsel taciz gibi işkencelerden sonra boş bir arsaya bırakıldı; kendisini buradan Ankara Emniyeti gözaltına aldı. Devamında Ankara’da bulunması nedeniyle bir soruşturma açılıp tutuklandı. Şu an tutuklu bulunduğu dosyadan ise ifadesi alındı ve serbest bırakıldı. Ankara’da yakalanmasına ilişkin açılan davanın İstanbul’da görülen dava ile birleştirilmesinin ardından kendisini serbest bırakan mahkeme tutuk devam kararı verdi. Müvekkilimiz Ayten Öztürk daha önce serbest bırakıldığı bu dosyadan halen tutuklu bulunuyor. 

Ayten Öztürk’ün 2008 yılında Okmeydanı’nda bir çocuk tacizcisinin halk tarafından dövüldüğü gün orada olduğuna dair bile tek bir kamera kaydı yok. Dosyada cezadan kurtulmak için yalan beyanlarda bulunan sanık dışında o gün orada gördüğünü söyleyen kimse yok. Ayten Öztürk’ün tutukluluğu ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesi işkencenin devamı haline gelmiştir. Önce işkenceyi ve izlerini gizlemek için tutukladılar. Şimdi de ona işkence yapanların dediği gibi onu ömrünün sonuna kadar hapishanede tutmak istiyorlar. Ayten Öztürk’ün tutuklanması için de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi için de tek bir neden yok. 

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkmesi’nde 2 Mart günü saat 13:30’da görülecek duruşmasında Ayten Öztürk’ün özgürlüğünü istemeye meslektaşlarımızı ve halkımızı davet ediyoruz.”

Sosyal ağlarda paylaşın