Agrobay işçileri 18 Mart’ta Ankara’ya yürüyecek

Sendikada örgütlendikleri için işten atılan ve atılmayı kabul etmeyip 23 Ağustos 2023’de direnişe geçen Agrobay işçileri, direnişlerinin devamı olarak, 18 Mart’ta Ankara’ya yürüyeceklerini açıkladılar.

İzmir Bergama’da Agrobay Seracılık’ta çalışırken Tarım İşçişleri Sendikası’nda (Tarım-Sen) örgütlendikleri için işten atılan 39 işçi, direnişe başladıklarından bu yana bir çok eylem gerçekleştirdiler.
200 günü aşkın süredir sera önünde çadır kurarak, basın açıklamaları ve eylemler düzenleyerek seslerini duyurdular. Şimdi direnişlerini Ankara yürüyüşüyle sürdürecekler.

Yürüyüş, 18 Mart Pazartesi günü Bergama’da Kapalı Pazar yerinden başlayacak. İşçiler Soma, Akhisar, Salihli, Uşak, Afyon, Bayat, Polatlı’dan geçtikten sonra Ankara’ya ulaşacaklar.

“VERECEK OYUMUZ YOK, SORACAK HESABIMIZ VAR!”

Agrobay İşçileri, Ankara Yürüyüşü öncesinde bir açıklama yaparak, bugüne kadar bütün partilere dertlerini anlattıklarını ancak İŞÇİLERİ SAVUNABİLEN TEK SİYASETÇİNİN ÇIKMADIĞINI belirterek şöyle dediler:

“İstanbul’a, Ankara’ya, meclise kadar giderek bütün siyasilere derdimizi anlattık, ama şu güne kadar ne iktidardan da ne de muhalefetten 39 tarım işçisinin yaşadığı bu denli açık bir hak gaspına çare olan, patron Arzu Şentürk’e karşı biz işçileri savunabilen tek bir siyasetçi çıkmadı.

Şimdi de 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler öncesi bütün siyasi parti temsilcileri kapımıza gelip utanmadan oy istiyor. Bizler Agrobay işçileri olarak gelinen bu noktada artık maddi bir kazanımdan da öte kendi onurumuz için, bu ülkenin işçilerine hiçbir hayrı olmayıp tek işleri patronlara yalakalık yapmak olan siyasetçileri teşhir etmek için, 18 Mart Pazartesi günü Bergama’dan Ankara’ya bir yürüyüş başlatacağız.

Bu yürüyüş bizler için bir onur yürüyüşü, tüm siyasiler için de bir utanç yürüyüşü olacak. 39 işçinin üç kuruş alacağını bir patrona ödetemeyenlere verecek oyumuz yok, soracak hesabımız var.”

“BİZLER GİBİ ONURUYLA ÇALIŞAN İŞÇİLER İÇİN HİÇBİR MİLLETVEKİLİNİN BİR ANLAMI YOKTUR!”

Agrobay işçilerinin yürüyüşe destek çağrısı yaptıkları bir açıklamada da yine düzen partilerinin direniş ve talepleri karşısındaki tavrı eleştirilerek şöyle denildi:

“31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler öncesi bütün siyasi parti temsilcileri kapımıza gelip utanmadan oy istiyor. Bizler Agrobay işçileri olarak gelinen bu noktada artık maddi bir kazanımdan da öte kendi onurumuz için, bu ülkenin işçilerine hiçbir hayrı olmayıp tek işleri patronlara yalakalık yapmak olan siyasetçileri teşhir etmek için, 18 Mart Pazartesi günü Bergama’dan Ankara’ya bir yürüyüş başlatacağız. Bu yürüyüş bizler için bir onur yürüyüşü, tüm siyasıler için de bir utanç yürüyüşü olacak. Yürüyüşümüz boyunca gittiğimiz her ilçede her şehirde tüm işçilere tek bir şey anlatacağız; bizler gibi onuruyla, şerefiyle yıllarca çalışan işçiler için hiçbir siyasi partinin hiçbir milletvekilinin bir anlamı yoktur. 39 işçinin üç kuruş alacağını bir patrona ödetemeyenlere verecek oyumuz yok, soracak hesabımız var. Tüm kamuoyunu 18 Mart’ta başlatacağımız yürüyüşümüze destek olmaya çağırıyoruz”


NE OLMUŞTU?

İzmir Bergama’da bulunan Agrobay Seracılık’ta çalışan 37 işçi anayasal haklarını kullanarak sendika üyesi oldukları ve haklarını dile getirdiği için 22 Ağustos 2023 tarihinde başlamak üzere, kıdem ve ihbar tazmınatları, içeride kalan maaşları dahi ödenmeden, işsizlik maaşı bile alamayacakları bir şekilde kod-46 ile işten çıkartıldı.
Agrobay işçileri, 200 günü aşkın süredir direnişteler.

Sosyal ağlarda paylaşın