6 ÖZGÜR TUTSAK AÇLIK GREVİNDE

Sincan 2 No’lu Yüksek Güvenlikli ve Erzurum Dumlu 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde Altı Özgür Tutsak, TECRİT’e karşı Süresiz Açlık Grevine başladılar.

Artan Saldırılara Karşı Direniş
Dokuz ay önce Y Tipi, S Tipi ve Yüksek Güvenlikli Hapishanelere başlayan sürgünlerle birlikte, faşizmin devrimci tutsaklar üzerindeki baskısı, işkenceleri ve tecriti daha da arttı. Devrimci tutsakları F Tipleriyle teslim alamayan AKP faşizmi, bu kez yeni hapishane tiplerini devreye soktu.
Özgür tutsaklar ise bu sürgünlere ve ardından artan baskı ve tecrite karşı, direnişle geçtiler.

AÇLIK GREVİNDEKİ TUTSAKLAR:
Açlık grevine başlayan tutsakların isimleri şunlar. Cemil Kurt, Mustafa Özgür Mulla, Nurettin Kaya, Nedim Öztürk, Sezer Ergin ve Sezgin Zengin.
Tutsaklar, 1 ve 2 Mayıs günlerinden itibaren süresiz açlık grevine başladılar.

DİRENİŞE KARŞI DAHA KOYU TECRİT
Direnişle birlikte tecrit daha da koyulaştırılmıştır ve süresiz açlık grevindeki tutsaklardan sağlıklı bilgi alınamamaktadır.
Silivri’den Erzurum Dumlu 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesine sürülen özgür tutsak Cemil Kurt, Bolu F Tipiden sürülen Mustafa Özgür Mulla ve Bandırma Hapishanesinden Nurettin Kaya 2 Mayıs itibariyle;
Sincan 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesine sürülen Nedim Öztürk, Sezer Ergin ve Sezgin Zengin ise 1 Mayıs itibariyle süresiz açlık grevine başlamışlardı.
Erzurum Dumlu 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde direnişe başlayan özgür tutsaklar bulundukları koridordan farklı bloklara dağıtılmıştır. Direnişi kırmanın en aciz yöntemine başvurulmuştur.

DİRENİŞTEKİ TUTSAKLARIN TALEPLERİ:
Devrimci tutsaklar, açlık grevine başlarken, taleplerini dilekçelerle Adalet Bakanlığına bildirdiler. Dilekçede yer verilen talepler şunlar:

  1. Sürgün sevkler durdurulsun.
  2. Ailelerine yakın ve arkadaşlarının olduğu hapishanelere sevk edilmek.
  3. Tehlikeli mahkûm statüsünün kaldırılması.
  4. Disiplin cezalarının kaldırılması.
  5. Şartlı tahliye önündeki hukuki olmayan engellerin kaldırılması.
  6. İnfaz yakmalara son verilmesi.
Sosyal ağlarda paylaşın