129 DAVASI 14 KASIM DURUŞMASI YARIDA KESİLDİ… Emperyalist Almanya Yargısının “Çok İşi” Var; Adalet Bekleyebilir!..

Üç devrimciye karşı açılan 129 Davası’na, 14 Kasım’da Düsseldorf’da devam edildi.
Ancak duruşma tutsakların konuşmaları sürerken, mahkeme heyeti tarafından “bir etkinliğe katılacakları” bahanesiyle, tamamen keyfi bir şekilde yarıda kesildi. Duruşmaya yarın devam edilecek.
2022’nin Mayıs ayında tutuklanan üç devrimcinin tutsaklığı, 17 ayı doldurdu. Ama mahkeme heyetinin acelesi yok. Emperyalizmin yargısı için “adalet” bekleyebilir.

Özgül EMRE: “Nazilere başka, bize başka hukuk uyguluyorsunuz!”

Bugünkü duruşma Özgül Emre’nin konuşmasıyla başladı.
Konuşmasının başında adil yargılanma hakkından sözeden Özgül Emre, bunun, hangi maddeden yargılanırsa yargılansın, herkesin hakkı olduğunu belirtti.
Özgül Emre, daha sonra, süresiz açlık grevinde olan 4 direnişçinin direnişine değinerek, onları selamladı.
Özgül Emre konuşmasının devamında “tutuksuz yargılanma hakkı” üzerinde durarak bir ırkçı olan Daniel Halemba’nın durumunu örnek verdi. Emre bu örnek üzerinden şöyle dedi:
Almanya Bavyera’da ırkçı AFD partisinden olan Daniel Halemba, Nazi döneminde faaliyet gösteren bir örgütün devamı olarak kabul edilen “Teutonia Prag” adlı birliğin üyesidir. Bu nedenle hakkında Alman yargısı tarafından yakalama kararı çıkartılıyor. Ve daha sonra Halemba yakalanıyor.
Halemba yakalandıktan sonra “kendi adresinde yakalanmamasına” rağmen, “kaçma şüphesi olmadığı” gerekçesiyle serbest bırakılıyor.
Özgül Emre, bu örnek üzerinden kendisine ve Nazilere uygulanan hukukun farklı olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sona erdirdi.

İhsan CİBELİK: “Dilekçelerimiz Reddediliyor”

Özgül Emre’nin konuşmasının ardından mahkeme heyeti bir dijital delili gündeme getirdi.
Bunun ardından İhsan Cibelik söz alarak konuşmaya başladı. Cibelik’in konuşması kendisinin verdiği dilekçelerin red edilmesi üzerineydi.
İhsan Cibelik, kendisini ve Türkiye’de yaşadığı işkenceleri anlattığı konuşmasına devam ederken, konuşmanın orta yerinde, mahkeme heyetinin bir etkinliğe katılması bahane gösterilerek mahkeme sonlandırıldı.

DİRENİŞÇİLER, MAHKEMEDEYDİ

14 Kasım’daki duruşmaya, süresiz açlık grevinin 242. gününde olan Eda Deniz Haydaroğlu ve açlık grevinin 191. gününde olan Ilgın Güler de katıldılar.
Duruşmaya yarın, 15 Kasım’da saat 09.30’da devam edilecek. İhsan Cibelik’in de konuşmasına yarın devam edeceği belirtildi.
“Faşist 129 Yasaları Kaldırılsın Komitesi”, mahkeme sonrasında yaptığı açıklamada, yarın saat 09.30’da devam edecek mahhkemeye katıım çağrısı yaptı.

Sosyal ağlarda paylaşın