kısa .. kısa ..

Ankara Yürüyüşüne Polis Saldırısı ve Gözaltı

Ölüm Orucundaki Mustafa Koçak ve Açlık Grevindeki Grup Yorum için Ankara’ya yürümek isteyen TAYAD’lı Aileler Kartal meydanda Ankara ya yürümek isterken gözaltına alındılar!


Kaz Dağları Dayanışması’nın Ankara’ya yürüyüşüne gözaltılı engel

Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına dikkat çekmek için başlatılan Ankara yürüyüşünü polis engelledi. Polis, 8 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan Koray Türkay, Önder Yılman, Harun Turgan, Kerem Gürsu, Cenk Usta, Baran Doğan, Murat Akbas, ve Kaan Meriç, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.Kadıköy’de 10 Ekim Ankara Katliamı anmasına polis saldırdı

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 4. Yılında katledilen 103 kişi için Kadıköy İskelesi’nde kitlesel bir anma etkinliği düzenledi. Sendika, meslek örgütü, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin katıldığı anmada, “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” vurgusu yapıldı. Anmaya polis saldırdı.


Bahçelievler Katliamında Katledilenler Anıldı

Ankara Bahçelievler semtinde 8 Ekim 1978 yılında katledilen Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi 7 öğrenci, mezarları başında anıldı.

Saldırıda hayatını kaybeden Serdar Alten, Latif Can, Faruk Ersan, Efraim Ezgin, Hürcan Gürses, Osman Nuri Uzunlar ve Salih Gevenci için anma töreni düzenlendi. Salih Gevenci ve diger sehitler Çorum’da Hıdırlık Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.


Küba’ya ABD’den Yine Engelleme

Amerikan emperyalizminin Küba’ya yönelik ambargo, kısıtlama ve diplomatik, ekoomik her alanda engellemeleri devam ediyor.

Küba Sağlık Bakanlığı heyetinin, Washington’da düzenlenecek olan 57. Pan Amerikan Sağlık Örgütü Yönetim Konseyi toplantısına katılması, ABD yönetimi tarafından engellendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Trump yönetiminin Küba’nın yurtdışı sağlık programında görevli yetkililerine vize kısıtlamaları getirdiğini açıkladı.

Destek Açlık Grevi

Kırıkkale Hapishanesi’ndeki özgür tutsaklar, süresiz açlık grevindeki Mustafa Koçak’ın direnişini desteklemek için 1 Haftalık Açlık Grevi yaptılar.
Kayseri hapishanesinde bulunan kadın Özgür tutsaklar da 1 haftalık açlık grevi yaptılar.

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Belçika Cahit Zorel Direnişi 15. Haftasına Giriyor

Cahit Zorel yabancılar dairesi önünde sürdürdüğü direnişin 14.haftasını geride bıraktı. Her hafta Perşembe ve Cuma günleri 12.00 ile 14.00 arasında yaptığı eyleme, 14. haftada direnişe destek ziyaretleri yapıldı.

“düşüncelerimden dolayı oturum hakkımı gasp ediyorlar. Bu kabul edilemez. Bunu Belçika’nın ilericilerinin, solcularının, demokratlarının da kabul etmemesi gerekir” “bugüne kadar direnişime desteğin yeterli olduğunu söyleyemem. Böylesi saldırıların önüne geçmek için daha fazla dayanışma içerisinde olmalıyız”. diyen Cahit Zorel her Perşembe ve cuma günleri saat 12.00 den 14.00 e kadar eylemini sürdürüyor

Adres; Boulvard Pacheco 44, 1000 Bruxelles

KISA… KISA…

Bursa Pir Sultan Abdal Derneği Kültür Başkanı tehdit edildi: ”Ölüm vakti geldi”

Ali Öztürk’ün evinin kapısına ölüm tehdidi içerikli yazı yazıldı. Öztürk’ün Yıldırım Mahallesinde bulunan evinin kapısına ve duvarına “Ölüm vaktin geldi” ve “Ecel zamanı geldi” şeklinde yazılama yapıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada:

“Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak Bursa Şubemizin ve Şube Başkanımız Ali Öztürk’ün sonuna kadar yanında olacağız. Gerekli bütün yasal işlemleri en kısa sürede başlatacağımızı ilan ediyoruz. Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Tehditler bizi yolumuzdan döndüremez! Baskılar bizi yıldıramaz!” denildi.

Bursa’da Pir Sultan Abdal Derneği Kültür Başkanı tehdit edildi: Ölüm vakti geldi


FHKC’ye yönelik baskınlar, onlarca gözaltı

İsrail’in Filistin direnişini kırmaya yönelik saldırılarına bu sabah yeni baskınlar ve gözaltılarla devam etti. Batı Şeria’da yapılan baskınlarda Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üye ve yöneticilerinin aralarında olduğu en az 27 kişi gözaltına alındı.

FHKC’den baskınlara karşı açıklama

Baskınların ardından FHKC’den yapılan açıklamada, üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasının Filistin halkının direniş iradesini kıramayacağı vurgulandı.


Fransa’da Sarı Yelekli’ler eylemlerine devam ediyor.

Fransa’da Macron hükümetinin politikalarına karşı “sarı yelekliler”in cumartesi günleri yaptıkları eylemler 46. haftasında da devam etti. Ülkenin birçok kentinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikaları protesto edildi.

Sarı yeleklilerin eylemleri, 17 Kasım 2018’de başlamıştı. Eylemlerde şu ana kadar 11 kişi katledildi, 4 bin 245’ten fazla kişi yaralandı ve 12 bin 107’den fazla kişi gözaltına alındı. 

Fransa’da sarı yelekliler pes etmiyor

Mahir Kılıç Direnişinin 130 Açlık Grevinin 36. Gününde

Mahir Kılıç işi onuru ekmeği için 130 gündür günün 24 saati CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde direniyor.

KISA… KISA…

Tuncel Kurtiz, ölümünün 6’ncı yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Tuncel Kurtiz, ölümünün 6'ncı yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Tuncel Kurtiz için, ölüm yıl dönümünde Edremit’teki mezarı başında anma töreni düzenlendi.


Açlık sınırı 2 bin 65 TL

Türk-İş’in araştırmasına göre, eylül ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 65, yoksulluk sınırı 6 bin 725 lira oldu.

kısa… kısa…

Kezban Ana Direnişinin 426. Gününde

Kezban ana kızı Zeynep Yıldırım’ın serbest bırakılması için Küçük Armutlu cemevinde başlatmış olduğu oturma eylemi direnişinin 425. Gününde


Belçika Grup Yorum Gönüllüleri Anvers Konsolosluk Saldırısı Açıklaması

Anvers Konsolosluğu önünde demokratik haklarını kullanmak isteyen üç gence saldıranlar teşhir edilerek, “saldırdığınız gençlerden ve Grup Yorumdan özür dileyin!” çağrısı yapıldı.

Belçika Grup Yorum Gönüllüleri tarafından yayınlanan resimlerde saldırganların aldatılmış veya kışkırtılmış olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Grup Yorum’u seven üç genç,

Grup Yorum üzerindeki baskıları protesto etmek için, Anvers Konsolosluğu önünde demokratik haklarını kullanmak istediler.

Ancak konsolosluk çalışanları ve konsolosluğun kışkırttığı bazı kişiler bu üç gence saldırdılar. onların dövizlerini yırttılar.

Saldırırken

“Türkiye’de baskı mı var, bunlar yalan” vb. diyerek, saldırganlıklarını, suçlarını meşrulaştırmak istemişlerdir. Bunlar, ya cahildirler, bilmiyorlar, ya aldatılmış ve kışkırtılmışlardır.

Bunları tanıyan, gören, bilen, bunlara bu gerçekleri anlatmalıdır.”

Açıklamanın devamında ise saldırganlara şöyle denildi:

“Bu Saldırganlara Sesleniyoruz:

Gerçekleri görün saldırdığınız gençlerden özür dileyin Grup Yorum’dan özür dileyin değilse, hep kandırılmış bir faşist saldırgan olarak damgalanacaksınız!”


Ruhi Su mezarı başında türkü ve şiirlerle anıldı

İşkencelere baskılara teslim olmayan halkın ozanı Ruhi Su’nun ölüm yıldönümünde, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gerçekleştirilen anma etkinliğine, Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği, Ruhi Su Korosu, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği ile sanatçının dostları ve öğrencileri katıldı.

Ruhi Su mezarı başında türkü ve şiirlerle anıldı

Diyarbakır AKP önünde eylem yapan 5 anne gözaltına alındı.

AKP Diyarbakır önünde oturmalarına izin verilmeyen anneler, bina önüne yanaştırılan bir minibüsle bölgeden uzaklaştırılmak istendi. Ancak minibüse binmek istemeyen annelerden Nazime Yürek, Aklime Hanas, Aysel Tufan, Sultan Aksoy ile soy ismi öğrenilemeyen Vahide adlı anne polisler tarafından gözaltına alındı.

Diyarbakır'da AKP önünde eylem yapan annelerden 5'i gözaltına alındı

Rotterdam’da Grup Yorum İçin Destek Açlık Grevi

Grup Yorum üyesi Betül ve Bergün Varan’ın babası Erdem Varan Grup Yorum’un talepleri için Rotterdam Adalet çadırındaki 15 günlük açlık grevinin 10.gününde. Cuma günü destek açlık grevinin son günü.

kısa… kısa…

Almanya Bielefeldde Geleneksel “Enternasyonal Sommer Fest” İn Üçüncüsü Gerçekleştirildi

15 Eylül pazar günü; Alman MLPD örgütü, Bielefeld halk meclisi girişimi ve Bielefeld Halk Sahnesi geleneksel olarak düzenlenmekte olan yaz şenliğinin bu yıl 3.ncüsünü gerçekleştirdi.

Festivalin amacı Bilefelddeki antifaşist ve anti emperyalist dost güçleri bir araya getirmek. Bu nedenle yıl boyunca bütün dost güçlere etkinlik içinde yer almaları için çağrılar yapılıyor. Bu yılki konular emperyalizmin çevre üzerindeki sömürücü ve bozguna uğratıcı davranışları, Almanya’da gelişmekte ve tetiklenmekte olan ırkçılık, Açlık grevindeki Grup Yorum üyelerinin talepleri; Halkın avukatlarına özgürlük ve bu kapsamda birçok konuya değinildi. 

Mustafa Koçak’ın Ailesi Kadıköy’de Gözaltına Alındılar

Adil yargılanma talebi ile başladığı süresiz/dönüşümsüz açlık grevinin 74. gününde olan Mustafa Koçak’ın anne Zeynep ve babası Hasan Koçak, Kadıköy Khalkedon meydanında bildiri dağıtmak isterken işkence ile gözaltına alındılar.

Grup Yorum Konser Yasaklarını Tanımadı 

Grup Yorum, bir konser yasaklarsınız, biz ise her yerde konser veririz diyerek yasakları tanımadı ve Sarıgazi mahallesinde konser verdi.

34 yıldır konser yasaklarına, gözaltılara, baskılara boyun eğmemiştir Grup Yorum bugün yapılan konser yasaklamaları ilk değildir sonda olmayacaktır.  Grup Yorum halkın içinde direnerek, halk için türküler söyleyerek üretmeye ve yaratmaya devam ediyor. 

İsrail’den Gazze’ye Tehdit

11 Eylül sabahı, Gazze’ye 15 roketle saldıran siyonist İsrail, bu saldırının bir “başlangıç” olduğu tehdidinde bulundu.

10 Eylül’de Netanyahu, Aşdod şehrinde miting yaparken, Gazze’den Aşdod’a iki roket atılmış ve Netanyahu konuşmasını yarıda kesmek zorunda kalmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bu eyleme ilişkin açıklamasında
“Geniş çaplı operasyon yapmaktan başka seçenek kalmamış gibi görünüyor” diyerek yeni bir saldırı tehdidinde bulundu.

Mahir Kılıç Direnişinin 115. Süresiz Açlık Grevinin 21. Gününde

Mahir Kılıç onurlu direnişinin bir gününü daha geride bıraktı. CHP yönetimi Mahir Kılınç’ın 21 gündür aç kalmasına seyirci kalıyor. Mahir Kılıç CHP yönetiminde özel bir istekte , lütufta bulunmuyor ‘’işimi, ekmeğimi istiyorum’ ’diyor.

Mustafa Koçak’ın ailesi Baro Önünde

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Süresiz Açlık Grevinin 70. günündeki Mustafa Koçak’ın anne ve babası, bu kez kefenleriyle, pankartlarıyla Barolar Birliği’nin önündeydiler.
Baro başkanı Metin Fevzioğlu’nun yardımcıları Mustafa Koçak’ın ailesini görüşmek için içeri davet etti.

Polis, bu haklı meşru eylem karşısında yine saldırganlığını gösterdi.
Çocuklarının sesini duyuran ve çocuklarına yapılan adaletsizliğe karşı adalet isteyen anne ve babanın eylemini görüntüleyen bir TAYAD’lı gözaltına alındı.


Rusya-Ukrayna Arasında Esir Değiş Tokuşu

Rusya ve Ukrayna arasında, Kerç boğazı krizi sonrasında tutuklanan 24 Ukraynalı denizcinin de aralarında bulunduğu esir ve tutuklu değişimi yapıldı. İçinde toplam 35 Ukraynalı tutuklunun olduğu bir uçak Moskova’dan hareket ederken, aynı dakikalarda Ukrayna’nın başkenti Kiev’den 35 Rusyalı tutsağın bulunduğu bir Rus uçağı, Moskova’ya gitmek üzere havalandı. Değiş tokuşu takiben, havalimanlarında tutsaklar yakınları tarafından karşıandılar.

Yunanistan’ın İşkenceciliğine Tepkiler Sürüyor

Hatırlanacağı gibi, Yunanistan, iki hafta önce devrimcilerin yasal meşru biçimde kamp yaptığı yere baskın düzenleyip kamptaki bir çok kişiyi gözaltına almıştı. Yunanistan polisi, gözaltına aldıklarına gözaltı aracında ve karakolda işkence yapmıştı. Yunanistan’ın işkenceciliğine yönelik son eylem, 6 Eylül’de Brüksel’de yapıldı. Belçika Halk Cephesi tarafından Yunanistan elçiliği önünde yapılan eylemde, Yunanistan’ın işkenceci politikaları, Türkiye faşizmi ve ALman emperyalizmiyle suç ortaklığı protesto edilirken, Yunanistan elçiliği aracılığıyla hükumete iletilmek üzere bir mektup verildi.


Berlin’de Irkçı Saldırı

Almanya’da ırkçılar, bu kez Alman ordusunda subaylık yapan bir Türkiyeli’yi hedef aldılar.
Almanya ordusunda görevli Türkiye kökenli bir subay, Berlin’in Neukölln ilçesinde iki ırkçı faşistin saldırısına uğradı. “Sen bu üniformayı taşımaya layık değilsin. Sadece bir Alman, ordunun üniformasını taşıyabilir” diyen ırkçılar, subaya yumruk atıp tekmelediler. Subay ayağından yaralandı.

KISA… KISA…

İHA’LAR VE YAĞMACILIK HEP YAN YANA

Teşvik verilecek beş yatırımla ilgili kararlar açıklandı. Resmi gazetede yayınlanan kararlara göre, teşvik verilecek, yani AVANTA VERİLECEK şirketler arasında Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın şirketine de yeralıyor.
Damadın Baykar Makine Sanayi ve Ticaret AŞ adlı şirketine, insansız hava aracı (İHA) üretimi için milyonlarca dolar akıtılacak.


Cargill Direnişine Destek

500’lü günlere ulaşan Cargill Direnişine 3-4 Eylül’de destek ziyaretleri yapıldı.
3 Eylül’de DSF Sekretaryası, Yunanistan’dan PAME, Fransa’dan CGT, Kıbrıs’dan PEO, Filistin’den WUCP, Türkiye’den Nakliyat-İş ve Birleşik Metal-İş yöneticilerinden oluşan bir heyet ziyarette bulundu.
Aynı gün Real direnişçileri destek için Cargill Direnişcilerinin yanındaydılar.
4 Eylül’de İstanbul ve Marmara Üniversitelerinden öğretim üyeleri
direniş alanına destek ziyaretinde bulundular.


KISA… KISA…

Cumhuriyet Gazetesi’nde İşten Çıkarmalar

Cumhuriyet gazetesinde 15 çalışan işten çıkarıldı.
İşten çıkarılanlar arasında doğum iznindeki bir muhabir de bulunuyor.


KISA… KISA…

Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tek kişilik hücrede tutulan Yaşar Yün adlı tutsak, haklarının gasp edilmesine tepki gösterdiği gerekçesiyle süngerli odaya götürüldü ve işkence yapıldı.
2 Eylül akşamı saat 20.00 sıralarında meydana gelen bu olayın diğer tutsaklar tarafından öğrenilmesi üzerine, tüm tutsaklar, Yaşar Yün süngerli odadan çıkarılana kadar kapı dövme eylemi başlattılar.Türkan Albayrak’ın direnişinin 1. yılında, dayanışma eyleminde ihraç öğretmenlere gözaltı

3 Eylül’de, Türkan Albayrak ve O’nu yalnız bırakmayan Nursel Tanrıverdi, Acun Karadağ, Nazife Onay, Sarıyer’de kaymakamlık önünde gözaltına alındılar;

Gece karakolda tutulan Türkan Albayrak ve ihraç öğretmenler Nazife Onay, Nursel Tanrıverdi ile Acun Karadağ’ın bugün adliyeye çıkarılmaları bekleniyor;;

Bizim Gençlik Dergisi’nden
«Yönünü Anadoluya Çevir» Özel Sayısı

Avrupa’da Bizim Gençlik Dergisi, bu ay özel bir sayı yayınladı.
Kapağında « Yönünü Anadolu’ya
Yüzünü Anadolu Değerlerine
Yüreğini Yoldaşlığa Çevir » başlığı bulunan dergide, Avrupa’da yaşayan gençliğe bir alternatif yaratılmaya çalışıldığı vurgulanıyor.
Bu özel sayıda, Halk ve Vatan Sevgisi başta olmak üzere, yoldaşlık, mutluluk ve ülkemizdeki gündemler ele alınıyor.

KISA… KISA…

Direnişler Meclisinden Türkan Albayrak’ın 1. Yılı İçin Eylem

Direnişler Meclisi, direnişi 1. Yılını tamamlayan Türkan ALbayrak’ı yalnız bırakmadı.
Türkan ALbayrak’ın 1. Yılının selamlandığı bir pankart açan direnişçiler, tüm direnişler arasındaki birliğin güçlendirilmesine çağrı yaptılar.

KISA… KISA..

Türkan ALbayrak’ın 1. Yılı İçin DİH Açıklaması

DİH (Devrimci İşçi Hareketi) Türkan ALbayrak’ın direnişinin 1. Yılında bir açıklama yayınladı.
«Türkan Albayrak Direndi Kazandı, Yine Direniyor Yine Kazanacak » başlığını taşıyan açıklamada şöyle denildi:
«Türkan Albayrak, direniş ve zaferin aldı oldu son 9 yılda. Birçok işçi-emekçi direnişine ilham verdi, örnek alındı.
365 gündür direniyor Türkan Albayrak. Direnişi kaç gün daha sürer bilinmez ama kesin bir şey var direnme iradesi asla teslim alınamaz. Ve er ya da geç kazanan Türkan Albayrak olacaktır.»

TAYAD İmza Masası’na Polis Saldırısı

TAYAD’lı Ailelerin İstanbul Sarıgazi’de açtığı imza masasına polis saldırdı. Tayad’lılar, Adalet İstiyoruz kampanyası çerçevesinde 100 bin imza hedefli bir çalışma yürütüyorlar.

İmza masasına saldıran polis, Tayadlı Ailelerden Cemile Temizkalp’ı gözaltına aldı.

Cemile Temizkalp daha sonra Çağlayan Adliyesi’nden serbest bırakıldı.
Tayadlılar, baskılara rağmen, “100 BİN İMZA İLE ZULMÜN KAPILARINA DAYANACAĞIZ!” kararından vazgeçmiyorlar.


Direnişler Meclisi’nden Cargil Direnişine Destek

Cargill işçilerinin direnişleri de 500. güne ulaştı.
Bakırköy Direnişçilerinden Nursel Tanrıverdi, Direnişler Meclisi adına Cargil işçilerini ziyaret ederek direnişin hepimizin direnişi olduğunu belirtti.
Tanrıverdi ziyareti vesilesiyle şunları söyledi: ”Cargill işçilerinin direnişinin 500. gününde direnişler meclisini temsilen yanlarındaydım. Ataşehir Palladium önünde geceli gündüzlü süren bu direniş hepimizindir. Tarihin en karanlık çağında en direngen sloganımızla selamlıyoruz onları. EMEKÇİYİZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!”


KISA… KISA…

Kongo’da Ebola Salgını

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ebola salgını yaşandığı bildiriliyor. Hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre, Ebola salgınında şu ana kadar 2 bin kişi öldü.
Ebola salgını, özellikle Kongo’nun doğu bölgelerinde etkili oluyor.
2 Bin kişi ölüyor ve bu haber, ancak dünyaya ulaşıyor.
Çünkü Afrika’da, Asya’da yaşayan en yoksulların ölmesi kalması, emperyalist medya kanalları için çok önemli değildir.


3 milyon 400 bin mülteci çocuk okula gidemiyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin hazırladığı rapora göre, dünya genelindeki 7 milyon 100 bin mülteci çocuğun yalnızca 3 milyon 700 bini eğitim alabiliyor.

3 milyon 400 bin mülteci çocuk okula gidemiyor

Kamu Denetleme Bakanlığı Önünde İşkence
Protestosu

22 Ağustos’ta Yunanistan Halk Cepheliler’e Yunanistan polisi saldırmış ve ve gözaltına alınanlara işkence yapılmıştı.

Polis, saldırıyı “Kamu Denetleme Bakanlığı’ndan talimat aldıklarını” söyleyerek savunmuştu.

Halk Cepheliler, 26 Ağustosta Kamu Denetleme Bakanlığı Önünde toplanarak, bu saldırıyı ve işkenceleri protesto ettiler.

Saat 13.00’da gerçekleştirilen eylemde, Yunanca olarak “Devrimciler Terörist Değil, Teröristler Emperyalizmdir” sloganları atıldı.


Cargil Direnişine Dayanışma Ziyareti

Cargil Direnişine Dayanışma Ziyareti

Bakırköy direnişçileri, Mahir Kılıç ve Grup Yorum üyeleri, dün Cargil direnişini desteklemek için oradaydılar.
Direnişlerinin ortak olduğunu vurguluyan Kılıç, her dayanışmanın kendilerini güçlendirdiğini belirtti. ziyaret sırasında Grup Yorum üyeleriyle direnişçiler birlikte Yorum türkülerini söyleyerek direnişe kazanıncaya kadar devam dediler.

Amazonlar Yanıyor
Sömürücüler Seyrediyor

Dünyanın en büyük ormanlık alanlarının başında gelen Amazonlar’da çıkan yangın günlerdir sürüyor.
Yağmur ormanlarının bulunduğu ülke olan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yangınla başa çıkacak kaynakları olmadığını söyledi.
Gazetecilerin, “Amazonlar, Avrupa’dan daha büyük. Böyle bir alanda çıkarılan orman yangınlarıyla nasıl mücadele edeceksiniz?” sorusuna Bolsonaro, “Bunun için kaynağımız yok” şeklinde cevap verdi.

Grup Yorum Açlık Grevinin 95. Gününde


Aydın Belediyesi İşçileri, Bayramda Direniş Yerinde

Aydın’da Sosyal-İşte örgütlendikleri için işten atılan Belediye işçilerinin direnişi, 401. güne ulaştı.

İşçiler, bugün, bayramın 3. gününü de direniş yerinde geçirdiler.

***

KISA… KISA..

Düzce Direnişçisi Bugün Afetzedelerle

Düzce’de işe iade için direnişini sürdüren mimar Alev Şahin, direnişinin 921. gününde, direniş yerinde değil, 18 Temmuz’da Düzce’de meydana gelen selde yakınlarını kaybeden afetzedelerle birlike olacak.

Şahin, yaptığı açıklamada bayramın kendisi için de, afetzedeler için de “ağız tadıyla” geçen bir bayram olmadığını belirterek, “Düzcede 18 Temmuz’da meydana gelen sel felaketinde 7 canımızı kurban vermiştik. … günümü direniş alanında değil, afetzedelerle geçireceğim. Halkımızın bilgisine.” dedi.

***

KISA… KISA..

Kezban Ana Bayram Ziyareti’nde, Direniş Yeri Yoldaşlarına Emanet

Kezban Bektaş’ın direnişi, 382. gününde.

Bugün bayram nedeniyle Kezban Bektaş, tutuklu kızı, Alevi Derneği Başkanı Zeynep Bektaş’ı hapishanede ziyarete gitti.

Fakat Kezban Bektaş’ın yokluğunda da Cemevi bahçesindeki direniş yeri boş kalmadı.

Kezban Bektaş’ın yoldaşları, canları, direnişin sloganlarını bugün de haykırdılar ve Zeynep Bektaş’ın serbest bırakılmasını talep ettiler.

https://halkinsesi-tv.web.tv/video/kezban-ana-oturma-eylemi-383__jcyxq1tqbai

***

KISA… KISA..

Dev-Gençlilerden Grup Yorum’a Destek

Dev-Gençliler tarafından yapılan açıklamada, Grup Yorum’un açlık grevini desteklemek için bugün 13 Ağustos’ta bir günlük destek açlık grevi yapacakları belirtildi.


Gazi Cemevi’nde Mustafa Koçak’ın annesi Zeynep Koçak oğluna destek için açlık grevinde!

Kurban bayramına direnişle giren aile oğluna destek için dönüşümlü açlık grevi yapacak! 1 hafta boyunca 14.00-17.00 arası Gazi Cemevi’nde
Zeynep Anamızın sesine ses olalım!

Mahmut Konuk Direnişinin 897.Gün 129. Hafta

Mahmuk Konuk’un direniş mesajını sizler ile paylaşıyoruz;

Onlar gasp edilmiş ekmeğimiz, alın terimiz üzerinden BAYRAM yapadursun, biz “KURBAN” olmayı kabul etmedik, asla da kabul etmeyeceğiz. Bu yağma ve talan düzeni, bu HARAMİ SALTANATI son buluncaya kadar ekmeğimizi çalanların, iki yakasına yapışmaya devam edeceğiz.

KISA…. KISA….

Mahir Kılıç CHP’nin Önünde Direnmeye Devam Ediyor

Mahir Kılıç işi onuru ekmeği için CHP Şişli İl binası önünde direnmeye devam ediyor.


KOÇAK İCİN BASIN TOPLANTISI

Bir itirafçının iftiralarıyla hakkında müebbet hapis cezası verilen Müebbet hapis cezası verilen Mustafa Koçak, adalet için 39 gün önce açlık grevine başladı.

Mustafa Koçak için 10 Ağustos’ta ÇHD’de bir toplantı düzenlenecek.

Mustafa Kocak’ın mektupları da bir süredir hapishane idaresi tarafından sansür ediliyor.

***

KISA… KISA..

TÜRK-İŞ’TEN EYLEM KARARI…

DEDİĞİNİ YAPACAK MI?

TÜRK-İŞ, TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine eylem kararı aldı. TÜRK-İŞ Koordinasyon Kurulu, hali hazırda sürdürülen 2019-2020 toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine eylem kararı aldı.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay tarafından yapılan açıklamada, bayramdan sonraki ilk Perşembe günü, tüm işçilerin katılımıyla işyerlerinde basın açıklaması yapılacak. Pazartesi günü ise sendika temsilcileri Ankara Güvenpark’ta toplanacak.

kısa… kısa….

Kaz Dağları’nda Direniş Çadırlarına Yasak!

Halkın, bölgedeki yağma ve talana engel olmak için direnişlerinin simgesi olarak kurdukları çadırlara, Çanakkale Valiliği’nden yasak geldi. Valilik, “yangın tehlikesi olduğu” bahanesiyle Çanakkale Belediyesi’nden çadırların kaldırılmasını talep etti.

Ne kadar da halkı düşünüyorlar?

Bütün memleketi yağma talan alanı, yangın yeri haline çevirip, sonra da “yangın çıkabilir” gerekçesiyle yasakçılıklarını, direnişten korkularını gizlemeye çalışıyorlar.


Filistin’de 40 FHKC Tutsağı Açlık Grevine Başladı

İşgal altındaki Filistin Hapishanelerinde idari hapis cezaları ile tutulan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ( FHKC ) üyesi 40 esir, açlık grevindeki diğer esirlere destek amacıyla açlık grevine başladılar. Hanzala Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Merkezi, 5 Ağustos Pazartesi gününden itibaren 40 Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesinin açlık grevi destek eylemine başladığını duyurdu.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ( FHKC ) yaptığı açıklamada işgalci İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli esirlerin taleplerinin 35 gündür açlık grevi yapmalarına karşın cevapsız bırakılmasından dolayı kendilerinin de destek açlık grevine katıldıklarını duyurdu.
İşgal altındaki Filistin hapishanelerinde 29 filistinli esir idari hapis cezasını protesto için açlık grevi yapıyor. İşgal rejimi İsrail, Filistinli sivilleri Uluslararası Hukuka da aykırı olarak hiç bir hukuki suçlama yöneltmeden ve yargılama yapmadan idari hapis cezası adı altında esir tutabiliyor.


TGS’den İnternet Sansüre Tepki

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 15 internet sites ive 136 adrese erişim yasağı koymasını protesto etti. TGS tarafından yapılan yazılı açıklamada “Suç işlenmesinin engellenmesi” diye bir gerekçeye dayandırılan bu kararın hukukta hiçbir yeri olmadığı” belirtilerek, « “Suç işlenmesinin engellenmesi” diye bir gerekçeye dayandırılan bu kararın hukukta hiçbir yeri yoktur” denildi.

KISA… KISA..

Direnişci Efeler’in direnişi 395. Gününde

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde işten çıkarılmalarına karşı direnen işçilerin direnişi, 395. Gününe ulaştı. Aydın Kent Meydanı’nda direnişlerini sürdüren işçiler, « Sendikalı olmak Anayasal haktır İşimiz geri verilene kadar direneceğiz! » demeye devam ediyorlar.


Grup Yorum’un Aileleri De Açlık Grevinde

Açlık Grevindeki Grup Yorum üyelerininin aileleri de açlık grevine dahil oldular.
Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi, 28 Temmuz’da açlık grevine başladı. Bugün, 2 Ağustosta açlık grevinin 6. gününde olan Bilgi, eylemini 10 gün sürdürecek.
Grup Yorum üyelerinden ibrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek de bir günlük açlık greviyle çocuklarına destek verdi.

KISA… KISA..

Direnişin 1. Yıl Yemeği

Küçükarmutlu’da 70 yaşındaki bir anne direniyor.
Cemevinin bahcesinde hergün, karda kışta sıcakta, sabırla, inançla kararlılıkla oturuyor.
Kezban Bektaş’ın direnişi, 1 yılında.
4 Ağustos’ta direnişin 1. Yılı vesilesiyle Küçükarmutlu’da bir yemek verileceği açıklandı.
Açıklamada 4 Ağustos pazar günkü yemeğe, tüm Alevi halk, cemevlerine, inançlara saldırıya karşı olan herkes davet edildi.


Belçika ve Hollanda’dan, Yüksel’in 1000. günü için dayanışma çağrısı

5 Ağustos Pazartesi, Yüksel Direnişinin 1000’inci günü nedeniyle, dayanışma eylemleri için Belçika ve Hollanda’dan çağrılar yapıldı.

”Yüksel’in simge çiçeği papatyalarınızla, karanfillerinizle gelin. Direnenlerin dostlarını, halkımızı, Yüksel’i sahiplenmeye çağırıyoruz” denilerek yapılan eylemlerin yer ve saatleri:

Hollanda Roterdam, Afrikaanderplein 19:00 – 20:30

Belçika Brüksel, Place de la Monnaie, 17:00 – 20:00


Zonguldak’ta Göçük:
Bir Madenci Katledildi

Zonguldak’ta kuralsız, önlemsiz işletilen yüzlerce madenden biri olan Rat Mahallesi’ndeki maden ocağında bu sabah göçük meydana geldi.
Göçükte üç işçi mahsur kaldı. Yaralı olarak kurtarılan ve hastaneye kaldırılan işçilerden Alper Kıransoy hayatını kaybederken, Volkan Kıransoy ve Mehmet Demirkurt adlı iki işci de yaralandı.


Paris Direnişçisi Veli Yatı’ya Faşist Saldırı

Oturum hakkı hafta içi her gün Fransa Mültecileri ve Vatansızları Koruma Dairesi’nin (OFPRA) önünde oturum hakkı direnen Veli Yatı’ya yönelik geçtiğimiz Salı günü faşist saldırı yaşandı. OFPRA önünde temel hakkı olan oturum hakkını isteyen Veli Yatı’nın yanına yanaşan faşist bir kadın öncelikle Veli’yi sözlü olarak taciz ederek, “Burada ne işiniz var ne yapıyorsunuz? Çekin ülkenize geri gidin. Yapancılar olarak ülkemizde bizi rahatsız ediyorsunuz. Sizin burada işiniz yoktur…” dedi. Veli kendi durumunu anlatmaya çalışırken faşist kadın bu seferde fiziken saldırıya geçti. Bir kadın olmasından dolayı faşist zihniyetli kadını uzaklaştırmaya çalışırken, sözlü tacizine devam etti. Bilindiği gibi Oturum hakkı için 30 Mart’tan bu yana Veli Yatı ve Zehra Kurtay direnişlerine devam ediyorlar.

kısa… kısa…

Belçika Grup Yorum Gönüllülerinden Çağrı

Grup Yorum Gönüllüleri olarak Grup YORUM’UN sürdürdüğü eylemini desteklemek,

Seslerini yaşadığımız Belçika’da duyurmak ve seslerine sek katmak için çarşamba günü bir eylem yapacağız. Saat 15.00’ten 16.30’a kadar sürecek olan eylemimizde Grup Yorum Türkülerini hep birlikte söyleyerek onların direnişini selamlayacağız. 
Tüm Grup Yorum severlerine sesleniyoruz: Gelin Grup Yorumumuzun sesine ses, gücüne güç katalım. 

Tarih: 31.07.2019 Çarşamba

Yer: Liege şehri Guillemins İstasyonu

Saat: 15.00-16.30 arası

kısa… kısa….

Grup Yorum’dan Yeni Beste: Roboski’ye

Söz: Grup Yorum
Müzik: Grup Yorum
Düzenleme: İhsan Cibelik
Mix: Umut Gültekin
Solist: İhsan Cibelik
Vokaller: Grup Yorum Korosu

https://halkinsesi-tv.web.tv/video/grup-yorumdan-yeni-beste-roboskiye__z25hlispery


TALEPLERİNDEN VAZGEÇMEDİLER

Yunanistan Halk Cepheliler, iki gün boyunca Yunanistan polisinin işkenceli saldırılarına maruz kaldılar. Birçoğu gözaltına alındı.

Fakat, bütün bunlara rağmen onlar, 23 Temmuz’da yine polisin kendilerine saldırı gerekçesi yaptığı talebi dile getirmeye devam ettiler.

23 Temmuz’da yine Atina’da Exarchia Semtinde Adalet Standını açtılar.

Exarchia semtinde Alexis ve Berkin’in anıtının altında «Erdal Gökoğlu ve Barkın Timtik Derhal Serbest Bırakılsın », « Tedavi Hakkı Engellenemez» taleplerini dile getirip, bu konuya ilişkin bir de fotoğraf sergisi ve imza masası açtılar.

***

23 Temmuz’da Atina’da Öğrenciler Protesto Yürüyüşü Gerçekleştirdiler

Yeni Demokrasi Partisi, 7 Temmuz seçimlerinde seçimi kazanıp iktidar olduktan sonra öncelikle temel Hak Ve Özgürlüklere saldırdı.

Yaptığı açıklamalarda üniversitelerin özerkliğini kaldırıp polisin rahatça girip çıkacağı yerler haline getirmektir. Bunun için bugün Yunanistan meclisinde üniversite özerkliklerinin kaldırılması için oylama yapılıyor.

Öğrencilerde bu yasaya karşı Propulia meydanında saat 18.30’da toplanarak meclise doğru yürüyüşe geçtiler. Sık sık yasa karşıtı sloganlar attılar. Meclis önünü geldiklerinde meclis önünde biraz durdular. Buradan da sloganlar attılar. Yasanın oylamasını protesto ettiler. Daha sonra Cuntaya karşı direnen Politeknik üniversitesine doğru yürüyüşe geçtiler. Politeknik’te yürüyüşü bitirdiler. Üniversitelerin özerkliğinin kaldırılması oylaması hala sürüyordu.

Paris Direnişçileri, Zehra Kurtay ve Veli Yatı bir çağrı yayımladı

Fransa Polisi Elini Üzerimizden Çek 

30 Mart’tan bu yana direnişteyiz. 30 Marttan bu yana oturum hakkımızı geri almak için direnmekteyiz.

30 Marttan bu yana, kesintisiz haftanın altı günü iki direniş mevziimizde adalet aramaya, hakkımızı savunmaya devam ediyoruz. 

Fransa Devleti direnişimizi görmezden gelme politikasını devam ettirirken geçen hafta bir sivil polis gelip, direnişimizin seyri konusunda bilgi almaya çalıştı.

Sözde hakkımızda her şeyi biliyor numarası çekti. Hangi eyleme katıldık, kimlerle yürüdük vs… ne hikmetse hepsini biliyor. 

İyi de, zaten direnişimize dair her şeyi kamuoyuna açıklayan, halkımızla paylaşan biziz. İnsanların görmesi için paylaşıyoruz.

Facebook hesabımızdan edindiği bilgileri, kendimizin yaptığı paylaşımları gene bizimle paylaşmış oldu mösyö polis…. 

Bizler faşizmden gelen, faşizmi iyi tanıyan kişileriz mösyö polis… 

Bu ucuz numaraların hepsini kendi ülkemizde gördük yaşadık…

Bize bu numaralarla gelmeyi bırakın, bize oturumlarımızı verin.

Bize oyun oynamayı bırakın, haklarımızı verin… 

Sunu herkes bilsin, direnişimiz devam edecek.

Direnişimizi ancak ve ancak haklarımızı geri alınca, ve kendi irademizle, BIZ bitireceğiz.

O nedenle, Polis Ellerini Üzerimizden Çek diyoruz…

Elbette BIZ Kazanacağız. 

Yaşasın Oturum Hakki Direnişimiz 

Yaşasın Direnişler Meclisi 

Fransa Polisi Elini Üzerimizden Çek 

23/07/2019


Mustafa Koçak Açlık Grevinin 18.Gününde


Madende 3 işçi zehirlenerek öldü, patron ‘ruhsatımız var mı yok mu bilmiyorum’ dedi!

Kilimli’deki kaçak maden ocağında geçtiğimiz yıl meydana gelen 3 işçinin zehirlenerek can vermesine ilişkin davada maden patronu “Ocağın ruhsatının olup olmadığını bilmiyorum” dedi.

Madende 3 işçi zehirlenerek öldü, patron 'ruhsatımız var mı yok mu bilmiyorum' dedi!

Mahkeme İhbarcı Sendikacıyı Korudu Üç Öğrenci Ceza Aldı

DİSK Güvenlik Sen Başkanı bir kez daha ‘şikayeti’yle gündemde!

DİSK Güvenlik Sen Başkanı Serdar Aslan muhalif işçilerden sonra öğrencileri de savcılığa şikayet etti, üç öğrenci onun bu şikayetiyle ceza aldı!

Daha önce muhalif işçileri Facebook sayfalarında “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri” gerekçesiyle savcılığa ihbar eden, yaptığı yolsuzlukları muhalifleri tarafından ortaya dökülen Aslan bu sefer de sosyal medya hesaplarından kendisine “ihbarcı” dediklerini belirttiği öğrencileri şikâyet etmesi ve öğrencilerin bu şikayetle açılan davada ceza almalarıyla gündemde.


PSAKD’dan Çağrı : Mehmet Yılmaz Serbest Bırakılsın!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Yenimahalle Şubesi tarafından yapılan açıklamada, dün gözaltına alınan TAYAD’lı Mehmet Yılmaz’ın aynı zamanda kendi üyeleri olduğu belirtilerek, Yılmaz’ın 70 yaşında olduğu ve sağlık problemleri yaşadığı vurgulandı.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan tarafından yapılan açıklamada da üyeleri Yılmaz’ın biran önce serbest bırakılması istendi.

KISA … KISA…

Yunanistan’lı Sağlıkçılar, Hasta Tutsak Barkın Timtik’in Tahliyesini İstedi

Yunanistan’da sağlıkçılar yaptıkları açıklamayla, Barkın Timtik’in durumu hakkında Yunan halkını bilgilendirirken, Timtik’in tahliye edilmesinim talep ettiler.

“Otonom Birinci Derece Sağlık Görevlileri Kollektifi” imzasıyla yapılan açıklamada şöyle deniliyor:

“Tedavi hakkı gasp edilmeyecek bir haktır. Bu durum avukat Barkın Timtik somutunda da karakteristik şekilde görülmektedir.  Kendisinde büyük bir ihtimalle kanser riski bulunan 14 cm büyüklüğünde bir kist tespit edilmiştir.

… Dayanışmacı Sağlık Görevlileri Olarak Uluslararası Hasta Haklarına Saygı Duyulmasını Ve Barkın Timtik’in Tedavisini Tamamlayabilmesi Ve Gözlem Altında Olabilmesi İçin Serbest Bırakılmasını Talep Ediyoruz.”


İşgal edilmiş Galatasaray’da “Adalet istiyoruz” sloganı

TAYAD’lılar, “Adalet istiyoruz” kampanyasını işgal altındaki Galatasaray Meydanı’na taşıdılar.
Bilindiği gibi İstanbul’daki Galatasaray Meydanı, 2018 Ağustos ayından bu yana yasaklanmış durumda… eylem ihtimalinin olduğu her gün meydan adetta yeniden işgal ediliyor.
TAYAD’lı Ailelerden Feridun Osmanağaoğlu, 13 Temmuz günü “Adalet istiyoruz” kampanyası çerçevesinde, bu yasağı da kırmak için Galatasaray Meydanına çıktı ve “Adalet istiyoruz” sloganını orada haykırdı.
Osmanağaoğlu eylemini gerçekleştirirken gözaltına alındı.

Sarı Yelekliler 35. Haftada Engellere ve Saldırıya Rağmen Yürüdüler

Fransada sarı yelekliler olarak adlandırılan emekçilerin eylemleri sürüyor.
Pariste polis eylemi engellemek için belli bölgelere bariyerler koyarken emekçiler bu engelleri aşarak yürüyüşlerini gerçekleştirdiler.
Polis eyleme yine gaz bombalarıyla saldırdı. Ancak emekçilerin Macrona karşı sloganlarını susturamadı.

Hatay Samandağ’da Açlık Grevi Ve Gözaltı

Her yıl Temmuz ayında Samandağ’da yapılan Evvel Temmuz Festivali kapsamında Grup Yorum konseri yasaklandığından bu durumu protesto etmek için açlık grevi yapan kişiler ve onlara destek olanlar gözaltına alındı.

Alınan ilk bilgilere göre aralarında Devrim Deniz Karataş, Sever Işık ve Furkan Ersöz’ün de olduğu 7 kişi gözaltında.


Ali İsmail Korkmaz Anılıyor

Haziran Ayaklanması şehitlerinden Ali İsmail Korkmaz katlerdilmesinin 6’ncı yılında Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) düzenlediği etkinliklerle anılacak.
İlk olarak 10 Temmuz saat 18.00’de Antakya Ekinci Mezarlığı’nda mezarının başında bir anma düzenlenecek.
Akşam 20.00’da ise Sümerler Amfi Tiyatro’da bir anma töreni düzenlenecek. Anmaya ALİKEV Müzik Topluluğu ile Moğollar katılacak.
*
Ali İsmail, 19 yaşındaydı; Ayaklanma günlerinde 2 Haziran 2013’te sivil faşistler ve polis tarafından komaya sokuluncaya kadar dövüldü; 28 gün sonra 10 Temmuz’da şehit düştü.

Deutsche Bank’ta İşçi Kıyımına Hazırlık:
18 BİN İŞÇİ ATILACAK

Almanya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Deutsche Bank, 2022’ye kadar 18 bin çalışanın işten atılacağını açıkladı.
Bu işten çıkarmalarla, banka, 91 bin 500 olan işçi sayısını, 74 bine indirecek.


KISA.. KISA..

NSU’dan YENİ TEHDİT

Almanya’da Kassel valisinin ırkçılar tarafından öldürülmesi ve artan ırkçı saldırılar tartışılırken, Dortmun’da, daha önce NSU tarafından katledilen Mehmet Kubaşık’ın matledildiği büfeye 100 metre uzaklıkta bulunan bir sokağa NSU yazıldı, gamalı haç çizildi ve Neo- Nazi hücresi olarak bilinen “Combat 18″in kısaltması olan “C18” yazıldı.
Naziler, Dortmund’da daha önce de bir binaya yerleşip kurumlaşmaya çalışmışlardı.


Sarı Yelekliler Meydandaydılar

Sarı yelekliler, eylemlerinin 34. haftasında Paris’te Republique Meydanı’ndan toplandılar.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarının protesto edildiği eylemde, sarı yelekli emekçiler, Çatalogne Meydanı’na kadar yürüdüler.

Sarı Yelekli emekçiler, Lyon ve Montpellier şehirlerinde yaptıkları eylemlerde de Macron’u istifaya çağırdılar.

Caen ve Besancon kentlerinde ise Fransız emperyalizmi, eylemlere izin vermedi.

***

Yüksel’de 7 Temmuz’da Rıfat Ilgaz Vardı

Ankara Yüksel Direnişi’nin 971. Günü öğlen açıklamasında, direnişçiler, “İşimizi Geri İstiyoruz” pankartını taşırlarken, halkın şairi Rıfat Ilgaz’ı ölüm yıldöneminde andılar.

Çünkü diyordu ki Rıfat Ilgaz “Açların boyun büktüğü memlekette, Kişi özgürlükten laf etmemeli”.

Yüksel Direnişi, açlığa, işsizliğe teslim olmamanın, boyun bükmemenin direnişi olarak devam ediyor. Bugünkü eylemde de ihraç kamu emekçisi Nazan Bozkurt ve İlker Işık gözaltına alındılar.


Ataşehir Belediyesi’nde Grev Kararı

Ataşehir Belediyesi işçileri,  toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle grev kararı aldılar. Grev kararı 5 Temmuz’da belediye binasına asıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası ile Ataşehir Belediyesi arasında yapılacak olan toplu iş sözleşmesi, 2 bin işçiyi kapsıyor.

İşçiler, 5 Temmuz’da, Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube’nin çağrısıyla Ataşehir Belediyesi önünde bir araya gelerek, grev ilanını belediyeye astılar. Görüşmelerde anlaşma sağlanamazsa işçiler 12 Temmuz’da greve başlayacak.

***

KISA… KISA…

Atina’da Barkın Timtik İçin Eylem

Hasta tutsak Barkın Timtik’in serbest bırakılması için eylemler sürüyor. Yunanistan Halk Cephesi, 5 Temmuz’da, Atina Türkiye Başkonsolosluğu önünde Barkın Timtik’in derhal serbest bırakılması talebiyle eylem yaptı.

Eylemde Yunanca “Sağlıklı Koşullarda Tedavisinin Yapılabilmesi İçin Avukat Barkın Timtik Derhal Serbest Bırakılmalıdır” yazılı pankart açıldı, aynı içerikte bildiri dağıtıldı.


Berlin’de Emlak Vurguncularına Protesto

Almanya’nın başkenti Berlin’de tam 40 yıldır aynı sokakta esnaflık yapan Tunç Ailesi’nin, emlak vurguncuları tarafından kiracısı olduğu iş yerinden atılmak istenmesine karşı, mahalle halkı, sokağı trafiğe kapatarak eylem yaptılar.

Mahalleli, pencerelerine pankartlar aşarken, sokağa stant kurularak Tunç ailesinin direnişine destek için imza toplandı.

Başkent Berlin’de, emlak vurguncuları ile yerleşik halk arasında sık sık böyle sorunlar çıkıyor.

***

KISA… KISA…

Amsterdam’da Göçmenlerle Dayanışma Eylemi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, Alman gemi kaptanı Carola Rackete’nin göçmenleri kurtardığı için ev hapsinde tutulması protesto edildi.

Gemi kaptanı Carola Rackete, Akdeniz’de karşısına çıkan göçmenleri kurtarıp İtalya’ya getirmişti. Rackete buna karşı İtalya tarafından bir süre ev hapsinde tutulduktan sonra mahkeme kararıyla serbest bırakıldı.

SPUİ Meydanı’nda yapılan ve göçmenlere karşı bu düşmanlık politikasının protesto edildiği eylemde, “Denizde hayat kurtarmak suç değildir, “Denizde daha fazla insan ölmesin ve “Hiç kimse yasa dışı değildir yazılı pankartlar taşındı.

Eylemde göze çarpan bazı dövizlerde de şunlar yazıyordu:

“AB, Libya’daki işkence kamplarını finanse etmeyi durdur, “Mülteciler hoş geldiniz, “Carola’ya özgürlük.”

***

KISA… KISA…

ODTÜ’de KYK Yurdu İnşası Protesto Edildi

ODTÜ ormanı içerisinde Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yurt yapılmak istenmesi, öğrenciler, akademisyenler ve çalışanlar tarafından protesto edildi.

Eylemde, ODTÜ’de yeni bir yurda ihtiyaç olduğu vurgulanırken, sözkonusu yurt inşaatının ise, öğrencilerin ihtiyaçları, talepleri dikkate alınmadan, üstelik yeşil bir alanın tahrip edilmesiyle başlatıldığı belirtildi.

Eylemin ardından 3 bin 500 kişi tarafından imzalanan dilekçe rektörlüğe verildi.


Dayanışma Direnenlerin Gücüdür

Yüksel direnişinde 3 Temmuz günkü gündeminde Sivas katliamı vardı. 

Düzce’de Alev Şahin’in  gündeminde Sivas katliamı vardı. 

Çorlu’daki tren katliamı Vardı.

İşlerini isterken, katledilenler için de adalet istediler. 

Yüksel Direnişinin 966. Günü’nde öğlen açıklamasında alana çıkan ihraç kamu emekçileri Nazan Bozkurt ve Mahmut Konuk, Sivas katliamına karşı adalet isterken gözaltına alındılar.

***

KISA… KISA… 

Karakoç ve Can Işık Serbest Bırakıldı 

Polis tarafından keyfi gerekçelerle dört gün önce İstanbul’da sokaktan gözaltına alınan Zeynep Gonca Karakoç ve Baki Can Işık adli kontrolle serbest bırakıldılar.

Gonca KARAKOÇ ve Bakican IŞIK, üç günlük gözaltı süresi boyunca susuz şekersiz açlık grevi yaptılar. Gayrimeşru işlem ve uygulamalara karşı kendilerini ifade edecekleri ana kadar su dahi kabul etmeyeceklerini açıkladılar.

Uzun Direnişler Sürüyor

 • Mahir Kılıç Direnişinin 44. Gününde
 • Hasan Güneş TEFAŞ Önündeki Direnişinin 14. Gününde
 • Yüksel Direnişi 967. Gününde
 • Dusseldorf Direnişi 36. Haftasında

Çorlu Tren Katliamı Davası Başladı

Çorlu’da, demiryollarının bakımsız bırakılması sonucu 25 kişinin katledildiği tren kazası davası 3 Temmuz’da, Çorlu Adalet Sarayı’nda 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Kazada katledilenlerin yakınları, duruşma öncesinde Adalet Sarayı’na 1 kilometre mesafedeki bir AVM önünde toplanarak, yürüyüş düzenlediler.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti davadan çekildi.

İsrail’de Gösteriler

İsrail’de polisin Etiyopya asıllı bir genci katletmesine karşı birçok şehirde gösteriler yapıldı.

Gösterilere saldıran polis 60 kişiyi gözaltına aldı.


İkitelli’de Sivas Anması Yapıldı – Grup Yorum sahnede

İkitelli’de, 30 Haziran Pazar günü. saat 20.00’de Cem evinin önünde toplanıp, günün anlam ve önemini belirten slogan ve ajitasyonlarla yürüyüşe başlandı.  Ali İsmail Korkmaz Parkına kadar devam eden yürüyüşten sonra etkinlik alanında Sivas şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşundan sonra ortak basın metni okundu ve semah ekibi semaha durdu. Semahtan sonra Sivas katliamıyla ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı ve sahneyi halkın devrimci sanatçıları Grup Yorum aldı.


Berlin’de 2 Temmuz Anma Yürüyüşü

30 Haziran 2019 Pazar günü alevi federasyonunun çağrısıyla her yıl Berlin’de yapılmakta olan anma yürüyüşüne demokratik kitle örgütleri de katıldı.

1993 yılında Pir Sultan anma şenlikleri için Sivas’a gelen aydınlar, sanatçılar faşistlerin kışkırtmasıyla sığındıkları madımak otelin `de saldırıya uğramışlar bu saldırı sonucu gerici faşistler içeride mahsur kalan aydınları binayı ateşe vererek katliam yapmışlardı. Bu katliam ‘da 33 aydın yanarak şehit düşmüşlerdi.


Açlık Grevinde 42. gün

Grup Yorum’un açlık grevi 42. güne ulaştı; direniş, İdil Kültür Merkezinde Direnişine devam ediyor.
Grup Yorum üyelerinin açlık grevlerinin süreleri şöyle:
Bahar Kurt: 18. gününde
Barış Yüksel: 12 gününde
İbrahim Gökçek: 11 gününde
Helin Bölek: 10. gününde

ODTÜ’de 4 Gözaltı

ODTÜ’de bugün yapılacak mezuniyet töreni öncesinde dört öğrenci gözaltına alındı.
Gözaltıların, ODTÜ yönetimi-polis işbirliğiyle “mezuniyet töreninde gerçekleşecek bir protestonun önüne geçmek için” gerçekleştirildiği belirtildi.

Direnişçiler Arasında Büyük Sahiplenme

Yüksel Direnişçileri, direnişlerinin 963. gününde, alana kendi talepleri için değil, Türkan Albayrak için çıktılar.
İhraç Mimar Alev Şahin ve ihraç Nüfus Memuru Nazan Bozkurt, 963. gün akşam eyleminde “Türkan Albayrak.. ” yazılı bir pankartla çıktılar meydana.

Şahin ve Bozkurt eylemlerini gerçekleştirirken polis saldırdı ve gözaltına aldı. Bu kez, Türkan Albayrak için gözaltına alınmış, Türkan Albayrak için işkence görmüş oldular.
Yüksel Direnişçileri, bu eylemle ilgili şu mesajı yayınladılar;
“Direnişinin 300. gününde Türkân Albayrak sana selam olsun. Evde oturup çürümeyi değil, direnmeyi tercih eden yüreğine selam olsun. Seni çok seviyoruz!”

Ferhat Gerçek ve İki Kişi Gözaltında Bilgisi

Halkın Hukuk Bürosu resmi twitter hesabından Ferhat Gerçek ve Baki Can Işık ile Zeynep Gonca Karakoç’un gözaltında olduğunun bilgisi verildi.

Ferhat Gerçek Yürüyüş dergisi dağıtımı yaparken Ekim 2007’de  polisin arkadan vurarak sakat bıraktığı bir devrimci. Daha 16’sında ömür boyu sakat kalmasını sebep olan polis delilleri karartarak olayın üstünü örtmüştü. Ferhat Gerçek’i vuran polis yargılanmasına isteyen eylem esnasında gözaltına alınan Engin Çeber ise karakolda başlayan ve hapishanede devam eden işkenceler ile katledilmişti.

Gözaltılar ile ilgili bilgiler elimize ulaştıkça okuyucularımız ile paylaşacağız.

Alev Şahin TMMOB’da

Alev Şahin, 59 haftadır olduğu bu hafta da TMMOB’a gelerek eylemini
sürdürdü.
Eyleminde “TMMOB Bana ve İhraç Üyelerine Sahip Çıkmalıdır” yazılı döviz
taşıyan Alev Şahin, eyleminin 60. Haftasında şu mesajı yayınladı.
“Talebim 15 aydır aynı, yaklaşık bir buçuk yıldır aynı. Üç yılın ardından
sadece sorun tespiti yapan Çalış taylar yetmez, ölümlerin yaşandığı
süreçte ihraç üyelerine sahip çıkmalı, tutsak devrimci üyelerine sahip
çıkmalı, direnen üyesine sahip çıkmalı.”

KISA… KISA…

Tüpraş İşçileri Eylemde

Tüpraş işçileri, Koç Holding’in toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki
dayatmacı tutumunu protesto etmek için 26 Haziran’da Koç Holding’in
Nakkaştepe’deki merkezi önünde eylem yaptılar.
Tüpraş İşçileri bugün de (28 Haziran) İzmit, İzmir Aliağa, Kırıkkale ve
Batman rafinerilerinde 16.00’da eylem yapacaklar.
Petrol-İş’ten yapılan açıklamada, 16.00’dan itibaren işçilerin
fabrikalara kapanacakları belirtildi.

Tutsak Grup Yorum Üyelerinden 4’ü Açlık Grevinde!

Grup Yorum tarafından bugün yapılan açıklamada, tutsak bulunan Grup Yorum üyelerinden dördünün açlık grevinde olduğu belirtildi.

Grup Yorum üyelerinden Bahar Kurt, Açlık Grevinin 14.Gününde.

Barış Yüksel, 8.Gününde;

İbrahim Gökçek, 7.Gününde;

Helin Bölek ise 6.Gününde…

***

KISA… KISA…

Alev Şain’in direnişinde 872. Gün

872 gün… İki yılı aşkın bir süre.

Israr, kararlılık, cüretle yoğrulmuş bir ekmek kavgası.

Alev Şahin direnişinin 872. Günü için bir açıklama yaptı.

Açıklamasında şöyle dedi Alev Şahin :

« Geliyorlar karanlık kalabalıklarıyla, sarıyorlar etrafımı. Sesimi duyulmaz beni görünmez kılmak için almışlar talimatı, üstüme çullanıp alıyorlar sokaktan.

Oysa duyulmaz sandıkları sesim ulaşıyor halka, görünmez sandıkları şiddet kazınıyor yüreklere.

13:00’de alandayım. »

Ankara’da Grup Yorum’a Destek Açlık Grevi

Ankara’da bulunan İdilcan Kültür Merkezi emekçileri, 23 Haziran’da Grup Yorum’u desteklemek için bir günlük açlık grevi yaptılar.

İdilcan Kültür Merkezi tarafından açlık greviyle ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bugün bizler Ankara İdilcan Kültür Merkezi olarak grup yorum ile dayanışmak amacıyla bir günlük destek açlık grevine başladık. … Grup Yorumu hapishanelere koydunuz başlarına ödül koydunuz yine de iradelerini teslim alamadınız! Grup Yorum’un talepleri derhal kabul edilsin! Açlık grevinin 37.gününde Grup Yorum’a bin selam olsun.”

***

Mahmut Konuk’un Direnişi 122. Haftasında

Kanun Hükmünde Kararname ile işten atılan sağlık emekçilerinden Mahmut Konuk direnişini sürdürüyor. Konuk, direnişinin 122. haftasında kendisine desteğe gelen Eser Budak’la birlikte gözaltına alındı.

Konuk, direnişiyle ilgili bir açıklama yaparak şunları belirtti:

“hiç bir güç ve zorbalık, bizi, ekmeğimizi çalanların, alın terimizi, çocuklarımızın nafakasını gasp edenlerin iki yakasına yapışmaktan alıkoyamaz. Taşı delen suyun şiddeti değil, damlaların sürekliliğidir. Zafer Direnen Emekçinin Olacak.”

***

Yüksel Direnişi’nde Öğlen Gözaltı

Yüksel Direnişi’nde Akşam Gözaltı

Yüksel Direnişi, büyük bir irade ve kararlılıkla sürüyor.

Günde iki kez çıkıyorlar o meydana.

iki kez gözaltına alınıyorlar.

Bugün de, 24 Haziran’da da öyle oldu.

958. Gün öğlen açıklamasında ihraç öğretmen Acun Karadağ ve ihraç nüfus memuru Nazan Bozkurt gözaltına alındı.

958. gün akşam açıklamasında ise, ihraç memurlar Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt gözaltına alındı.

Direnişçiler alanda yaptıkları konuşmada şunu belirttiler: “AKP; halkımız size bir şey söyledi duydunuz mu? Bir şey oldu bir şey, fark ettiniz mi? ‘Bize hakaret edemezsiniz, bizi yok sayamazsınız’ dedi. Duydunuz mu?”

***

Alman Politikacı Merz: 

Polis ve orduyu kısmen AfD’ye kaptırıyoruz

Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU) üyesi burjuva politikacısı Friedrich Merz, ordu ve polis teşkilatlarında görev yapan personeli, ırkçı AfD’ye kaptırıldığı konusunda bir açıklama yaptı.

Merz açıklamasında şunu belirtti:

“MECLİS Savunma Komisyonu üyesi bazı milletvekilleri diyor ki, biz orduyu kısmen AfD’ye kaybediyoruz. Meclis İçişleri Komisyonu üyesi milletvekilleri diyor ki, polisi kısmen AfD’ye kaybediyoruz.”

MERZ, belli ki, Almanya’nın bir gerçeğini dile getiriyor. Ama neden, niçin, onları söylemiyor.

Orduda ve poliste ırkçıların güçlenmesi, sürpriz değil, uygulanan ırkçı politikaların bir sonucudur.

TAYAD’lıların Adalet Direnişi – Haftada İki Gün Küçükarmutlu’da

TAYAD’lı Aileler, Gazi Cemevinde sürdürdükleri Adalet Direnişini, bu haftadan itibaren haftada iki gün, Küçükarmutlu Cemevi’nde sürdürecekler.

TAYAD’lılar, ilk olarak bu hafta, 22 Haziran’da Küçükarmutlu Cemevi bahçesinde direnişini sürdüren Kezban Bektaş’ın misafiri oldular.

TAYAD’lıların ardından Kadıköy’den Dev-Gençliler direniş yerine ziyarete geldiler.

Kezban Bektaş, TAYAD’lılar ve Dev-Gençliler, sloganlarını birlikte attılar, taleplerini birlikte dile getirdiler.

Kezban Bektaş’ın oturma eyleminin başlangıcında bir akrep de, direniş yerinin etrafında dolaşıp taciz etmeye başladı. Ancak Cemevi bahcesinden sloganlar başlayınca, akrep hızla dönüp karakola doğru uzaklaştı.

***

İSTANBUL HAVAALANI İÇİN KESİLEN AĞAÇ SAYISI: 13 MİLYON

Yeni yapılan İstanbul Havaalanı için milyonlarca ağaç kesilmişti.

Resmi rakam ve raporlara göre, kesilen ağaç sayısı 2,5 milyondu.

Kuşku yok ki yüzlerce yılda yetişen 2,5 milyon ağaç da küçük bir rakam değil.

Ancak şimdi açığa çıktı ki, kesilen ağaç sayısı 2.5 milyon değil, 13 milyon.

Kuzey Ormanları Savunması tarafından yapılan açıklamada, uydu görüntüleri üzerinden yaptıkları analizle kesilen ağaç sayısını 13 milyon olarak saptandığı belirtildi.

***

ERDAL GÖKOĞLU KARAR MAHKEMESİNE ÇAĞRI

Musa Asoğlu’na ve Erdal Gökoğlu’na Özgürlük Komitesi (Freiheitskomitee) tarafından yapılan açıklamada, Almanya Hamburgda yargılanan devrimci tutsak Erdal Gökoğlu’nun davasının karar aşamasına geldiği belirtilerek, mahkemeye katılım çağrısı yapıldı.

Açıklamada duruşma tarihi ve yeri hakkında şu bilgiler verildi:

Tarih: 27 Haziran Perşembe günü

Saat: 09.00 (08.00’de hapishane önünde toplanılacak)

Yer: Sievekingplatz 3, Hamburg


İki Grup Yorum Üyesi Daha Açlık Grevinde

Tutsak Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ve Halkin Mimar Muhendislerinden ve Grup Yorum uyesi Barış Yüksel’in, 18 Haziranda süresiz açlık grevine başladıkları ogrenildi.

Gökçek ve Yüksel, dışarıdaki Grup Yorum üyelerinin sürdürdüğü açlık grevine hücrelerinden katılacaklar. Grup Yorumun direnişi şimdi içerisi ve dışarısı birlikte sürecek.

***

BİR DİRENİŞ DAHA

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde Tosb-Taysad Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada çalışan engelli Hasan Güneş, fabrika önünde oturma eylemi başlattı.

39 yasında ve yüzde 47 engelli olan Hasan Güneş, işten çıkarılması için hiçbir gerekçe gösterilmediğini belirterek, fabrika önünde ‘Keyfi işten atılmaya karşı direniyorum’ yazılı pankart açarak direnişe başladı.

Düsseldorf Direniş Çadırına Polis Tehdidi

19 Haziran Çarşamba günü direniş çadırına gelen polis, çadırda direnişi sürdüren İlker Şahin ve Deniz Yıldız’ın geçici oturumlarına da el koydu.
Polis gerekçe olarak, iki direnişçinin “Düsseldorf’a girmelerinin yasak” olduğunu ileri sürdü.
Oysa direniş çadırının neden Düsseldorf’da açıldığı çok açık.
Oturum hakkını gasp eden Bakanlık bu şehirde.

 • Düsseldorf polisi, bakanlığa gidip geldikten sonra direnişçilerin geçici oturumlarını geri vermek zorunda kaldı.
  Polis alandan ayrılırken de tehdit etmeyi ihmal etmedi; iki direnişçinin ŞEHRE GİRİŞİNİN YASAK OLDUĞUNU belirterek direnişçileri mahkemeye vereceklerini belirtti.
  Direnişçiler bu keyfilik ve tehditle ilgili yaptıkları açıklamada bir kez daha şunu vurguladılar:
  “30 Km Sınırını Tanımıyoruz!
  İmza Dayatmasına Tanımıyoruz!
  Baskılar Bizi Yıldıramaz!”

Grup Yorum Açlık Grevinin 36. Gününde!

Grup Yorum üyeleri tarafından konser yasaklarının kaldırılması, tutsak grup üyelerinin serbest bırakılması talebiyle başlatılan açlık grevi, 36. güne ulaştı.
Açlık grevinin 34. gününde, Tutsak Dayanışma İnisiyatifi, açlık grevi alanında, İdil Kültür Merkezi’nde açlık grevi direnişcilerini ziyaret ettiler.

Grup Yorum üyelerinin ve dinleyicilerinin talepleri şunlar:
– Konser yasakları kaldırılsın
– Listeler kaldırılsın
– Tutsak grup yorum üyeleri serbest bırakılsın
– Kurumumuz basılmasın
– Hakkımızda açılan tüm davalar düşürülsün


MAHALLEYLE BÜTÜNLEŞEN DİRENİŞ 329. GÜNÜNDE

Kezban Bektaş’ın Alevi dernekleri üzerindeki baskılara karşı, Küçükarmutlu Cemevi yöneticilerinden kızı Zeynep Bektaş’ın serbest bırakılması ve cemevi duvarına işeyen işkencecinin açığa çıkarılıp yargılanması amacıyla başlattığı direniş, 22 haziran itibarıylya 329. gününe ulaştı.
Direnişte her gün, öğlen saatlerinde taleplerini dile getiren sloganlar atıliyor. Kezban Bektaş’a eylemi boyunca mahalle halkı destek oluyor.


Grup Yorum 27 Haziranda görülecek Mahkeme için çağrı yayınladı.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, yazı

Halkın Mimarı Alev Şahin Direnişinin 865. Gününde

Alev Şahin : “865 gün

Nasıl bizim ekmeğimize el koyup hayatımız boyunca biriktirdiğimiz emeğimizi çaldılarsa Oktay İnce’nin de meslek hayatı boyunca kayıt altına aldığı arşivine el koydular. O arşivini geri istiyor biz de ekmeğimizi. Direnişinizi selamlıyorum”


Aydın Belediyesi’nde Direniş, 344. Günde

DİSK/Sosyal-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten çıkartılan Aydın Belediyesi işçilerinin direnişi, bugün (17 Haziran) 344. güne ulaştı.
Direnen işçiler adına “Direnişçiefeler” hesabından yapılan açıklamada, “Eski DİSK başkanları yeni CHP vekilleri konuyla ilgili ne yapıyor? Neden işçiler için her şey çok güzel olmuyor?” sorusu soruldu.
İşçiler, hesaplarından şöyle dediler: “Onurlu haklı mücadelemiz 344.günde Direne direne kazanacağız. Hak verilmez hak alınır.”

Bakırköy Direnişçileri Ailelerle Birlikteydi

Bakırköy’de defalarca gözaltına alınmalarına ve tutuklanmalarına rağmen, direnişlerini sürdüren İhraç kamu emekçileri Selvi Polat ve Nursel Tanrıverdi, 16 Haziran’da direnişlerini, Ailelerin yanına taşıdılar.
Evlatları trafik kazalarında, iş cinayetlerinde katledilen ailelerin Babalar GÜnü vesilesiyle Bakırköy’de yaptıkları eylemde, ihraç kamu emekçileri de yer alarak, adalet talebini birleştirdiler.

Grup Yorum’un Açlık Grevi 32. Gününde

Grup Yorum üyeleri, 16 Haziran’da Açlık grevinin 31. gününde İdil Kültür Merkezi’nde bir açıklama yaptılar.
Taleplerinin yazılı olduğu bir pankart önünde yapılan açıklamada,
grup üyeleri açlık grevini sürdüreceklerini belirttiler.
Grup Yorum üyelerinin bugün 32. güne ulaşan açlık grevlerinin talepleri şunlar:
-Konser Yasaklarına Son Verilsin!
-Listeler Kaldırılsın!
-Tutuklu Grup Yorum Üyeleri Serbest Bırakılsın!
-Hakkımızda Açılan Davalar Düşürülsün!

ETHA’ya Baskın ve Gözaltı

Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) İstanbul’daki ofisine 15 Haziran saat 17.00 sıralarında polis tarafından baskın yapıldı. ETHA’dan yapılan açıklamada, baskının “Haftalık sosyalist gazete Atılım’ın eki olan İstanbul Sokakta Gazetesi’nin toplatması olduğu gerekçesi ile” yapıldığı belirtildi.
ETHA tarafından yapılan açıklamada, ajansın 6 çalışanı ile Ceylan Yayınları’ndan bir kişi olmak üzere yedi kişinin gözaltına alınarak Vatan Caddesi’nde bulunan polis merkezine götürüldüğü belirtildi.
Savcı 4 günlük gözaltı kararı verdi. ETHA çalışanları halen gözaltında.


Halkın Avukatları Resim Sergisi Açtı: ÇİZGİLİ ADALET

Halkın avukatları 12-13-14 haziran günlerine PSAKD Gazi Şehitleri Cemevinde bir resim sergisi açtılar. ‘Çizgili Adalet’ adını taşıyan resim sergisi üç gün boyunca yoksul emekçi halk tarafından ziyaret edildi.

Sergideki resimler Halkın Avukatlarını yargılayamayan mahkemelerin karikatürlerle anlatımını içeriyor.


Hollanda’da Irkçı Provokasyon

Irkçı PEGİDA üyeleri, Hollanda’nın Eindhoven kentinde daha çok Faslıların gittiği El Furkan Camisi önünde müslümanlığa hakaret içeren afiş dağıtarak provakasyon yaratmak istediler.
15 Haziranda yapilan saldirida, Camidekiler ve bazı Hollandalılar ırkçı çete elemanlarına tepki gösterdiler. Irkçılar kaçarken, başlarındaki şefleri de polise sığındı.
Polis, ırkçı saldırıdan sonra hiçbir ırkçıyı gözaltına almadı.
Kendilerini “Batı’nın İslamlaşmasına karşı vatansever Avrupalılar” olarak tanımlayan ırkçı grup, daha önce de Ramazan ayında aynı cami önünde gösteri yapmak istemiş ve arbede çıkmıştı.

AİLELER ADALET İSTİYOR

Faşizm tarafından çeşitli biçimlerde katledilenlerin aileleri adalet için mücadelelerini birleştirme yolundalar.
Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde katledilen 11 yasındaki Rabia Naz’ın babası, İzmir’de alkollü sürücünün çarparak katlettiği 16 yasındaki Bora Aşçılar’ın ailesi ve Çorlu Tren Katliamında katledilenlerin aileleri ile diger mağdur aileler, sevdikleri için adalet talebiyle bugün –Pazar günü- saat 12.00de İstanbul Bakırköyde bir araya geliyorlar.

Berkin Elvan, Babalar Günü’nde Anılıyor

16 Haziran Pazar günü Berkin’in vurulduğu sokakta ailesinin çağrısıyla bir anma düzenlenecek. 
Anma saat 14.00’de, Okmeydanı Gaziler Sokağı’nda yapılacak.

-Maliye Emekçisi Cemal Yıldırım, gözaltına alındı.

AKP iktidarı tarafından işten atılan kamu emekçilerinden Cemal Yıldırım, direnişinin 16. Haftasında Sakarya Caddesinde idi. KESK’in baskılar karşısında geri adım atarak terk ettiği Sakarya Caddesinde eylem yapan Cemal Yıldırım, burada polis saldırısı sonucu gözaltına alındı


-Yüksel Direnişçilerinden 15-16Haziran Direnişine Selam

Yüksel Direnişi bugün 949. Gününde;
Ve bugün 15-16 Haziran 1970’deki büyük işçi direnişinin yıl dönümüydü.

Yüksel Direnişçileri, direnişe 15-16 Haziranı selamlayarak başladılar:
“Selam olsun 15-16 Haziran işçi-emekçi direnişini yaratanlara! 15-16 Haziran Yüksel’de devam ediyor! Düzce’de, Bakırköy’de devam ediyor. Cemal Yıldırım, Mahmut Konuk’la devam ediyor. Faşizm oldukça
direnmeye devam edeceğiz”

Yüksel Direnişçilerinin bugünkü öğlen açıklamasında Acun Karadağ ve Alev Şahin gözaltına alındı.


-497 Neo-Nazinin yakalanamadığı açıklandı

Almanya’da hakkında tutuklama kararı olup da yakalanamayan 497 Neo-Nazi olduğu açıklandı. Bu Neo-Nazilerin büyük çoğunluğunun da hırsızlık, dolandırıcılık veya trafik suçlarından arandığı açıklandı. Irkçı şiddet olaylarından ötürü aranan ve ne hikmetse bir türlü yakalanamayan nazilerin sayısı ise 18.


-Avusturya’da ırkçı saldırı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, 13 Haziranda ırkçı faşistler tarafından bir Türkiyeliye ait aracın üstüne Nazi sembolü olan gamalı haç ve ırkçı sözler yazıldı. Avusturya’da ırkçı saldırılar giderek artıyor. ırkçılık karşıtı çalışmalarıyla tanınan ZARA Derneği, 2018 Avusturya Irkçılık Raporu’nda geçen yıl ülke genelinde 2 bine yakın saldırının yapıldığını açıklanmıştı.-Ressam İbrahim Balaban hayatını kaybetti

Nazım Hikmet’in öğrencisi olarak resim hayatına başlayan 97 yaşındaki ressam İbrahim Balaban, tedavi gördüğü Güngören Hastanesi’nde bu sabah hayatını kaybetti.

Balaban, resim yapmaya 16 yaşında Bursa Cezaevinde Nâzım Hikmet’in öğrencisi olarak başlamıştı. Hapisaneden bir ressam olarak mezun oldu. Sosyalist gerçekçilik anlayışıyla resimler yaptı. Sergilerini sadece büyük şehirlerde değil, Anadolu şehirlerinde açtı.

***

-Yüksel’de Gözaltı

Ankara Yüksel Direnişinin 943. Günü Öğlen Açıklamasında ihraç kamu emekçileri, mimar Alev Şahin ve sağlık emekçisi Derviş Lermi gözaltına alındı.

***

-Uzun Direnişler:

Grup Yorum bugün (9 Haziran) Açlık Grevinin 24. Gününde!

Kezban Ana Direnişinin 316. Gününde

***

-Çeşme’de Plajın Paralı Hale Getirilmesine Karşı Eylem

İzmir’in Çeşme ilçesi Azmak Koyu’nda daha önce halkın ücretsiz olarak kullandığı plajın çevresi, bir şirket tarafından kapatılarak girişler ücretli hale getirildi. Plajların halkın olduğunu belirterek, sahile girmek isteyen mahalle halkı, bir süre plajda oturma eylemi yaparak, işletmeyi protesto etti.

***

-Kayıp Yakınları’nın 741’inci Eylemi

Galatasaray Meydanı’ndaki saldırılardan sonra İHD önünde süren Kayıp Yakınlarının eyleminde bu hafta (741’inci buluşma), 12 Eylül faşist cuntası tarafından 10 Haziran 1981’de idam edilen ve cenazesi ailesine teslim edilmeyip kaybedilen Veysel Güney’in cenazesinin akıbeti soruldu.


-Dünyada 2,1 milyar kişi temiz su imkanından yoksun bıraklıyor.

Dünya genelinde 2030’a kadar 700 milyon kişinin su kıtlığı nedeniyle yaşadıkları bölgelerden göç etmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) verilerine göre, emperyalist-kapitalist ülkelerde evsel ihtiyaçlar için kişi başına günde 800 litreye kadar su tüketilirken, sömürge-yeni sömürge ülkelerde bu oran 10’a kadar düşüyor.


Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada 2,1 milyar kişinin evinde temiz su bulunmuyor.

-SIPRI (Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü): “2018’de dünya askeri harcamaları için tüm zamanların en yüksek harcaması yapıldı, 1 trilyon 822 milyar dolar”

İlk 15’in içerisinde yedi NATO ülkesi var: ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Kanada ve Türkiye.

Silahlanma harcaması oranı en yüksek 10 ülkeden altısı Ortadoğu’da: Suudi Arabistan (GSYİH’nın yüzde 8,8’i), Umman (yüzde 8,2), Kuveyt (yüzde 5,1), Lübnan (yüzde 5) Ürdün (yüzde 4,7), İsrail (yüzde 4,3).

-AKP’nin Kürtçe Düşmnalığı Tabela Söktürüyor.

Bitlis’te daha önce belediye binasına asılı Kürtçe tabelayı indiren AKP’li başkan Nesrullah Tanğlay bu kez kent girişinde Kürtçe, Türkçe, İngilizce yazılı “Bitlis’e hoş geldiniz” tabelasını söktürdü.


-Mahir Kılıç Chp İl Binası Önünden Gözaltına Alındı-Uzun direnişler sürüyor

• İstanbul Küçükarmutlu’da direnişini sürdüren Kezban Ana Direnişinin 309. gününde http://halkinsesitv1.org/kezban-ana-direnisinin-308-gununde/

• Ankara’da Yüksel Direnişi 936. günde. http://halkinsesitv1.org/yuksel-direnisinin-935-gunu-oglen-aciklamasi/

• Oturum hakkı için direnen Paris direnişçileri 9. Haftada.

• Grup Yorum üyeleri, açlık grevinin 19., günündeler.

– İsviçre’de rehin alma olayında 3 ölü

• İSVİÇRE’NİN Zürih kentinde 60 yaşındaki bir İsviçreli, iki
kadını rehin aldı. Polisin bölgeyi terk etmesini, aksi takdirde
kadınları öldüreceğini söyleyen kişi, üç saat sonra teslim
olacağını ifade etti, ancak üç el silah sesi duyuldu. Polis, adam
ve yaşları 34 ile 38 olan iki rehineyi ağır yaralı olarak buldu.
Yaralılar, hastaneye kaldırılamadan öldü. Olayın sebebi henüz
bilinmiyor.

-Honduras’ta ABD Büyükelçiliği önünde gösteri

Honduras’ta binlerce öğretmen ve sağlık çalışanı tarafından ülkedeki
sağlık ve eğitim sektöründe planlanan reformlara karşı protesto
gosterileri yapılıyor. Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’da yürüyüş
düzenlendi.
Evvelki günkü gösterilerde eylemin hedefi ABD Büyükelçiliği idi.
Protestolar sırasında Büyükelçilik önünde onu aşkın lastik yakıldı.
25 kişinin polis saldırıları sonucunda yaralandığı protesto eylemleri
sürüyor.


-Devrimci Tutsak Mehmet Doğan Serbest Bırakıldı.

Memet Doğan, halkının kurtuluşu, vatanının bağımsızlığı için mücadele eden bir devrimci olduğu için, 28 Kasım 2017 tarihinde 8 yoldaşıyla birlikte Yunanistan devleti tarafından, evlere yapılan polis operasyonunda işkenceyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

18 ay tutsak kalan Doğan, 9 devrimci ile birlikte 15 Mayıs’ta tahliye edilmişti. Ancak Memet Doğan, verilen tahliye kararına rağmen keyfi olarak Yabancılar Şubesi denilen polis merkezinde tutuldu. Yunanistan polisi Memet Doğan’ı keyfi olarak tutmakla kalmayıp, aynı zamanda keyfi olarak da sınır dışı etmek istedi.

Bu keyfiliğe 21 Mayıs’ta başlattığı açlık greviyle cevap veren Doğan ve Halk Cephesi’nin baslattigi kampanya sonucu Yunanistan devleti Memet Doğan’ı serbest bırakmak zorunda kaldı.

-Grup Yorum Açlık Grevinin 11. Gününde.

Grup Yorum elemanlarının, grup üzerindeki baskı ve yasaklara son verilmesi temel talebiyle başlattıkları açlık grevi bugün 11. Gününde ;
Kamu Emekçileri Cephesi de Grup Yorumu desteklkemek için bugün İçin 1 Günlük Destek Açlık Grevi yapıyor.

Avrupa Direnişler Meclisi, 5 ülkede direnişlerini sürdürüyor.

Bugün, 27 Mayıs’ta Saat 13.00’te direnişlerin sürdüğü tüm ülkelerde ortak açıklama yapıldı.
Avrupa genelinde
Almanya Düesseldorf Çadırı’nda: İlker Şahin, Deniz Yıldız, Haydar Demiray, Hasan Hüseyin Köşe, Mesut ,
Almanya Hamburg Çadırı’nda Musa Asoğlu’na Özgürlük komitesi,
İngiltere Direniş Çadırında: Çağrı Güler,
Belçika’da Cahit Zorel,
Avusturya’dan Hatime Azak, direnişlerini sürdürüyorlar.
Direnişçilerin talepleri açık. Oturum Hakkımızı İstiyoruz, Emeğimizle Varız!

-TÜRK-İŞ: Açlık sınırı 2.124 ve yoksulluk sınırı 6.918 liraya yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı 2.124 liraya yükselerek mevcut net asgari ücreti geçerken, yoksulluk sınırı 6.918 liraya yükseldi. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.625 lira oldu.

-Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 26 Mayıs’ta Yenikapı’da merkezi miting düzenliyor.

2 milyon kişinin hedeflendiği mitinge 81 ilden katılım bekleniyor.. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Davana sahip çıkacaksın, birlikte başaracağız, birlikte güçlü olacağız. Bu dava hepimizin, sen varsan bir fazlayız”

-Kezban Ana Direnişinin 300. Gününde

Haksız yere tutuklanan kızı Zeynep Yıldırım’ın özgürlüğü için 300 gündür direnen Kezban ana, adalet isteyen herkesi 300. gün etkinliğine davet ediyor.

Tarih: 25.05.2019- Cumartesi

Saat: 17.00-20.00

Yer: Armutlu Cemevi, Şeftali Sok. No: 9 FSM – Sarıyer / İstanbul


-Belçikada oturum hakkı için direnişte olan Cahit Zorel bugün direnişinin 21. gününde…

Direnişimin 21. Günü

Posted by Cahit Zor on Friday, May 24, 2019

– Bel kıran polise yıllar sonra dava açıldı…

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda 30 Mart 2016 tarihinde halkın avukatı Zeycan Balcı’nın belini kıran polis memuru Murat A’ya üç yıl sonra, 7 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi

-Mahir Kılıç direnişinin 4. gününde…

İŞİ VE ONURU İÇİN DİRENEN MAHİR KILIÇ CHP İSTANBUL İL BİNASI ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİNDE

İki yıldır sokakta işi için direnen Mahir Kılıç açlığa, soğuğa, sıcağa, CHP’ ye, AKP`ye, onun işkenceci polisine karşı iş ve onur mücadelesi veriyor. Mahir Kılıç`ın direnişi umudunu düzen partilerine bağlayanlara bir kez daha gerçek kurtuluşun nerede olduğunu gösteriyor. İşte Mahir`in direnişinden devamı için..


-Grup Yorum 8. Irkçılığa Ve Yozlaşmaya Karşı Tek Ses Tek Yürek Konseri 1 Haziranda

1 Hairan 2019 Cumartesi, 15:00 – 22:00 Ludwigshafen am Rhein (Almanya) da gerçekleşecek konsere Grup Yorum’un yanı sıra, Tolga Sağ‘ın, Erdoğan Emir‘in ve Erdal Bayrakoğlu‘nun sahne alacağı duyuruldu…

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

-Tunceli Belediyesinin tabelasının ‘Dersim Belediyesi’ olarak değiştirilmesi kararı Valiliğin başvurusu üzerine durduruldu.

Asimilasyon politikalarının bir parçası olarak ‘Dersim’ adı 1935 yılında “Tunceli” olarak değiştirilmişti.

‘Burası Dersim’dir, Tunceli ise katliamın adıdır’