kısa .. kısa ..


Halkın Mimarı Alev Şahin Direnişinin 865. Gününde

Alev Şahin : “865 gün

Nasıl bizim ekmeğimize el koyup hayatımız boyunca biriktirdiğimiz emeğimizi çaldılarsa Oktay İnce’nin de meslek hayatı boyunca kayıt altına aldığı arşivine el koydular. O arşivini geri istiyor biz de ekmeğimizi. Direnişinizi selamlıyorum”


Aydın Belediyesi’nde Direniş, 344. Günde

DİSK/Sosyal-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten çıkartılan Aydın Belediyesi işçilerinin direnişi, bugün (17 Haziran) 344. güne ulaştı.
Direnen işçiler adına “Direnişçiefeler” hesabından yapılan açıklamada, “Eski DİSK başkanları yeni CHP vekilleri konuyla ilgili ne yapıyor? Neden işçiler için her şey çok güzel olmuyor?” sorusu soruldu.
İşçiler, hesaplarından şöyle dediler: “Onurlu haklı mücadelemiz 344.günde Direne direne kazanacağız. Hak verilmez hak alınır.”

Bakırköy Direnişçileri Ailelerle Birlikteydi

Bakırköy’de defalarca gözaltına alınmalarına ve tutuklanmalarına rağmen, direnişlerini sürdüren İhraç kamu emekçileri Selvi Polat ve Nursel Tanrıverdi, 16 Haziran’da direnişlerini, Ailelerin yanına taşıdılar.
Evlatları trafik kazalarında, iş cinayetlerinde katledilen ailelerin Babalar GÜnü vesilesiyle Bakırköy’de yaptıkları eylemde, ihraç kamu emekçileri de yer alarak, adalet talebini birleştirdiler.

Grup Yorum’un Açlık Grevi 32. Gününde

Grup Yorum üyeleri, 16 Haziran’da Açlık grevinin 31. gününde İdil Kültür Merkezi’nde bir açıklama yaptılar.
Taleplerinin yazılı olduğu bir pankart önünde yapılan açıklamada,
grup üyeleri açlık grevini sürdüreceklerini belirttiler.
Grup Yorum üyelerinin bugün 32. güne ulaşan açlık grevlerinin talepleri şunlar:
-Konser Yasaklarına Son Verilsin!
-Listeler Kaldırılsın!
-Tutuklu Grup Yorum Üyeleri Serbest Bırakılsın!
-Hakkımızda Açılan Davalar Düşürülsün!

ETHA’ya Baskın ve Gözaltı

Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) İstanbul’daki ofisine 15 Haziran saat 17.00 sıralarında polis tarafından baskın yapıldı. ETHA’dan yapılan açıklamada, baskının “Haftalık sosyalist gazete Atılım’ın eki olan İstanbul Sokakta Gazetesi’nin toplatması olduğu gerekçesi ile” yapıldığı belirtildi.
ETHA tarafından yapılan açıklamada, ajansın 6 çalışanı ile Ceylan Yayınları’ndan bir kişi olmak üzere yedi kişinin gözaltına alınarak Vatan Caddesi’nde bulunan polis merkezine götürüldüğü belirtildi.
Savcı 4 günlük gözaltı kararı verdi. ETHA çalışanları halen gözaltında.


Halkın Avukatları Resim Sergisi Açtı: ÇİZGİLİ ADALET

Halkın avukatları 12-13-14 haziran günlerine PSAKD Gazi Şehitleri Cemevinde bir resim sergisi açtılar. ‘Çizgili Adalet’ adını taşıyan resim sergisi üç gün boyunca yoksul emekçi halk tarafından ziyaret edildi.

Sergideki resimler Halkın Avukatlarını yargılayamayan mahkemelerin karikatürlerle anlatımını içeriyor.


Hollanda’da Irkçı Provokasyon

Irkçı PEGİDA üyeleri, Hollanda’nın Eindhoven kentinde daha çok Faslıların gittiği El Furkan Camisi önünde müslümanlığa hakaret içeren afiş dağıtarak provakasyon yaratmak istediler.
15 Haziranda yapilan saldirida, Camidekiler ve bazı Hollandalılar ırkçı çete elemanlarına tepki gösterdiler. Irkçılar kaçarken, başlarındaki şefleri de polise sığındı.
Polis, ırkçı saldırıdan sonra hiçbir ırkçıyı gözaltına almadı.
Kendilerini “Batı’nın İslamlaşmasına karşı vatansever Avrupalılar” olarak tanımlayan ırkçı grup, daha önce de Ramazan ayında aynı cami önünde gösteri yapmak istemiş ve arbede çıkmıştı.

AİLELER ADALET İSTİYOR

Faşizm tarafından çeşitli biçimlerde katledilenlerin aileleri adalet için mücadelelerini birleştirme yolundalar.
Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde katledilen 11 yasındaki Rabia Naz’ın babası, İzmir’de alkollü sürücünün çarparak katlettiği 16 yasındaki Bora Aşçılar’ın ailesi ve Çorlu Tren Katliamında katledilenlerin aileleri ile diger mağdur aileler, sevdikleri için adalet talebiyle bugün –Pazar günü- saat 12.00de İstanbul Bakırköyde bir araya geliyorlar.

Berkin Elvan, Babalar Günü’nde Anılıyor

16 Haziran Pazar günü Berkin’in vurulduğu sokakta ailesinin çağrısıyla bir anma düzenlenecek. 
Anma saat 14.00’de, Okmeydanı Gaziler Sokağı’nda yapılacak.

-Maliye Emekçisi Cemal Yıldırım, gözaltına alındı.

AKP iktidarı tarafından işten atılan kamu emekçilerinden Cemal Yıldırım, direnişinin 16. Haftasında Sakarya Caddesinde idi. KESK’in baskılar karşısında geri adım atarak terk ettiği Sakarya Caddesinde eylem yapan Cemal Yıldırım, burada polis saldırısı sonucu gözaltına alındı


-Yüksel Direnişçilerinden 15-16Haziran Direnişine Selam

Yüksel Direnişi bugün 949. Gününde;
Ve bugün 15-16 Haziran 1970’deki büyük işçi direnişinin yıl dönümüydü.

Yüksel Direnişçileri, direnişe 15-16 Haziranı selamlayarak başladılar:
“Selam olsun 15-16 Haziran işçi-emekçi direnişini yaratanlara! 15-16 Haziran Yüksel’de devam ediyor! Düzce’de, Bakırköy’de devam ediyor. Cemal Yıldırım, Mahmut Konuk’la devam ediyor. Faşizm oldukça
direnmeye devam edeceğiz”

Yüksel Direnişçilerinin bugünkü öğlen açıklamasında Acun Karadağ ve Alev Şahin gözaltına alındı.


-497 Neo-Nazinin yakalanamadığı açıklandı

Almanya’da hakkında tutuklama kararı olup da yakalanamayan 497 Neo-Nazi olduğu açıklandı. Bu Neo-Nazilerin büyük çoğunluğunun da hırsızlık, dolandırıcılık veya trafik suçlarından arandığı açıklandı. Irkçı şiddet olaylarından ötürü aranan ve ne hikmetse bir türlü yakalanamayan nazilerin sayısı ise 18.


-Avusturya’da ırkçı saldırı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, 13 Haziranda ırkçı faşistler tarafından bir Türkiyeliye ait aracın üstüne Nazi sembolü olan gamalı haç ve ırkçı sözler yazıldı. Avusturya’da ırkçı saldırılar giderek artıyor. ırkçılık karşıtı çalışmalarıyla tanınan ZARA Derneği, 2018 Avusturya Irkçılık Raporu’nda geçen yıl ülke genelinde 2 bine yakın saldırının yapıldığını açıklanmıştı.-Ressam İbrahim Balaban hayatını kaybetti

Nazım Hikmet’in öğrencisi olarak resim hayatına başlayan 97 yaşındaki ressam İbrahim Balaban, tedavi gördüğü Güngören Hastanesi’nde bu sabah hayatını kaybetti.

Balaban, resim yapmaya 16 yaşında Bursa Cezaevinde Nâzım Hikmet’in öğrencisi olarak başlamıştı. Hapisaneden bir ressam olarak mezun oldu. Sosyalist gerçekçilik anlayışıyla resimler yaptı. Sergilerini sadece büyük şehirlerde değil, Anadolu şehirlerinde açtı.

***

-Yüksel’de Gözaltı

Ankara Yüksel Direnişinin 943. Günü Öğlen Açıklamasında ihraç kamu emekçileri, mimar Alev Şahin ve sağlık emekçisi Derviş Lermi gözaltına alındı.

***

-Uzun Direnişler:

Grup Yorum bugün (9 Haziran) Açlık Grevinin 24. Gününde!

Kezban Ana Direnişinin 316. Gününde

***

-Çeşme’de Plajın Paralı Hale Getirilmesine Karşı Eylem

İzmir’in Çeşme ilçesi Azmak Koyu’nda daha önce halkın ücretsiz olarak kullandığı plajın çevresi, bir şirket tarafından kapatılarak girişler ücretli hale getirildi. Plajların halkın olduğunu belirterek, sahile girmek isteyen mahalle halkı, bir süre plajda oturma eylemi yaparak, işletmeyi protesto etti.

***

-Kayıp Yakınları’nın 741’inci Eylemi

Galatasaray Meydanı’ndaki saldırılardan sonra İHD önünde süren Kayıp Yakınlarının eyleminde bu hafta (741’inci buluşma), 12 Eylül faşist cuntası tarafından 10 Haziran 1981’de idam edilen ve cenazesi ailesine teslim edilmeyip kaybedilen Veysel Güney’in cenazesinin akıbeti soruldu.


-Dünyada 2,1 milyar kişi temiz su imkanından yoksun bıraklıyor.

Dünya genelinde 2030’a kadar 700 milyon kişinin su kıtlığı nedeniyle yaşadıkları bölgelerden göç etmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) verilerine göre, emperyalist-kapitalist ülkelerde evsel ihtiyaçlar için kişi başına günde 800 litreye kadar su tüketilirken, sömürge-yeni sömürge ülkelerde bu oran 10’a kadar düşüyor.


Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada 2,1 milyar kişinin evinde temiz su bulunmuyor.

-SIPRI (Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü): “2018’de dünya askeri harcamaları için tüm zamanların en yüksek harcaması yapıldı, 1 trilyon 822 milyar dolar”

İlk 15’in içerisinde yedi NATO ülkesi var: ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Kanada ve Türkiye.

Silahlanma harcaması oranı en yüksek 10 ülkeden altısı Ortadoğu’da: Suudi Arabistan (GSYİH’nın yüzde 8,8’i), Umman (yüzde 8,2), Kuveyt (yüzde 5,1), Lübnan (yüzde 5) Ürdün (yüzde 4,7), İsrail (yüzde 4,3).

-AKP’nin Kürtçe Düşmnalığı Tabela Söktürüyor.

Bitlis’te daha önce belediye binasına asılı Kürtçe tabelayı indiren AKP’li başkan Nesrullah Tanğlay bu kez kent girişinde Kürtçe, Türkçe, İngilizce yazılı “Bitlis’e hoş geldiniz” tabelasını söktürdü.


-Mahir Kılıç Chp İl Binası Önünden Gözaltına Alındı-Uzun direnişler sürüyor

• İstanbul Küçükarmutlu’da direnişini sürdüren Kezban Ana Direnişinin 309. gününde http://halkinsesitv1.org/kezban-ana-direnisinin-308-gununde/

• Ankara’da Yüksel Direnişi 936. günde. http://halkinsesitv1.org/yuksel-direnisinin-935-gunu-oglen-aciklamasi/

• Oturum hakkı için direnen Paris direnişçileri 9. Haftada.

• Grup Yorum üyeleri, açlık grevinin 19., günündeler.

– İsviçre’de rehin alma olayında 3 ölü

• İSVİÇRE’NİN Zürih kentinde 60 yaşındaki bir İsviçreli, iki
kadını rehin aldı. Polisin bölgeyi terk etmesini, aksi takdirde
kadınları öldüreceğini söyleyen kişi, üç saat sonra teslim
olacağını ifade etti, ancak üç el silah sesi duyuldu. Polis, adam
ve yaşları 34 ile 38 olan iki rehineyi ağır yaralı olarak buldu.
Yaralılar, hastaneye kaldırılamadan öldü. Olayın sebebi henüz
bilinmiyor.

-Honduras’ta ABD Büyükelçiliği önünde gösteri

Honduras’ta binlerce öğretmen ve sağlık çalışanı tarafından ülkedeki
sağlık ve eğitim sektöründe planlanan reformlara karşı protesto
gosterileri yapılıyor. Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’da yürüyüş
düzenlendi.
Evvelki günkü gösterilerde eylemin hedefi ABD Büyükelçiliği idi.
Protestolar sırasında Büyükelçilik önünde onu aşkın lastik yakıldı.
25 kişinin polis saldırıları sonucunda yaralandığı protesto eylemleri
sürüyor.


-Devrimci Tutsak Mehmet Doğan Serbest Bırakıldı.

Memet Doğan, halkının kurtuluşu, vatanının bağımsızlığı için mücadele eden bir devrimci olduğu için, 28 Kasım 2017 tarihinde 8 yoldaşıyla birlikte Yunanistan devleti tarafından, evlere yapılan polis operasyonunda işkenceyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

18 ay tutsak kalan Doğan, 9 devrimci ile birlikte 15 Mayıs’ta tahliye edilmişti. Ancak Memet Doğan, verilen tahliye kararına rağmen keyfi olarak Yabancılar Şubesi denilen polis merkezinde tutuldu. Yunanistan polisi Memet Doğan’ı keyfi olarak tutmakla kalmayıp, aynı zamanda keyfi olarak da sınır dışı etmek istedi.

Bu keyfiliğe 21 Mayıs’ta başlattığı açlık greviyle cevap veren Doğan ve Halk Cephesi’nin baslattigi kampanya sonucu Yunanistan devleti Memet Doğan’ı serbest bırakmak zorunda kaldı.

-Grup Yorum Açlık Grevinin 11. Gününde.

Grup Yorum elemanlarının, grup üzerindeki baskı ve yasaklara son verilmesi temel talebiyle başlattıkları açlık grevi bugün 11. Gününde ;
Kamu Emekçileri Cephesi de Grup Yorumu desteklkemek için bugün İçin 1 Günlük Destek Açlık Grevi yapıyor.

Avrupa Direnişler Meclisi, 5 ülkede direnişlerini sürdürüyor.

Bugün, 27 Mayıs’ta Saat 13.00’te direnişlerin sürdüğü tüm ülkelerde ortak açıklama yapıldı.
Avrupa genelinde
Almanya Düesseldorf Çadırı’nda: İlker Şahin, Deniz Yıldız, Haydar Demiray, Hasan Hüseyin Köşe, Mesut ,
Almanya Hamburg Çadırı’nda Musa Asoğlu’na Özgürlük komitesi,
İngiltere Direniş Çadırında: Çağrı Güler,
Belçika’da Cahit Zorel,
Avusturya’dan Hatime Azak, direnişlerini sürdürüyorlar.
Direnişçilerin talepleri açık. Oturum Hakkımızı İstiyoruz, Emeğimizle Varız!

-TÜRK-İŞ: Açlık sınırı 2.124 ve yoksulluk sınırı 6.918 liraya yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı 2.124 liraya yükselerek mevcut net asgari ücreti geçerken, yoksulluk sınırı 6.918 liraya yükseldi. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.625 lira oldu.

-Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 26 Mayıs’ta Yenikapı’da merkezi miting düzenliyor.

2 milyon kişinin hedeflendiği mitinge 81 ilden katılım bekleniyor.. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Davana sahip çıkacaksın, birlikte başaracağız, birlikte güçlü olacağız. Bu dava hepimizin, sen varsan bir fazlayız”

-Kezban Ana Direnişinin 300. Gününde

Haksız yere tutuklanan kızı Zeynep Yıldırım’ın özgürlüğü için 300 gündür direnen Kezban ana, adalet isteyen herkesi 300. gün etkinliğine davet ediyor.

Tarih: 25.05.2019- Cumartesi

Saat: 17.00-20.00

Yer: Armutlu Cemevi, Şeftali Sok. No: 9 FSM – Sarıyer / İstanbul


-Belçikada oturum hakkı için direnişte olan Cahit Zorel bugün direnişinin 21. gününde…

Direnişimin 21. Günü

Posted by Cahit Zor on Friday, May 24, 2019

– Bel kıran polise yıllar sonra dava açıldı…

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda 30 Mart 2016 tarihinde halkın avukatı Zeycan Balcı’nın belini kıran polis memuru Murat A’ya üç yıl sonra, 7 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi

-Mahir Kılıç direnişinin 4. gününde…

İŞİ VE ONURU İÇİN DİRENEN MAHİR KILIÇ CHP İSTANBUL İL BİNASI ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİNDE

İki yıldır sokakta işi için direnen Mahir Kılıç açlığa, soğuğa, sıcağa, CHP’ ye, AKP`ye, onun işkenceci polisine karşı iş ve onur mücadelesi veriyor. Mahir Kılıç`ın direnişi umudunu düzen partilerine bağlayanlara bir kez daha gerçek kurtuluşun nerede olduğunu gösteriyor. İşte Mahir`in direnişinden devamı için..


-Grup Yorum 8. Irkçılığa Ve Yozlaşmaya Karşı Tek Ses Tek Yürek Konseri 1 Haziranda

1 Hairan 2019 Cumartesi, 15:00 – 22:00 Ludwigshafen am Rhein (Almanya) da gerçekleşecek konsere Grup Yorum’un yanı sıra, Tolga Sağ‘ın, Erdoğan Emir‘in ve Erdal Bayrakoğlu‘nun sahne alacağı duyuruldu…

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

-Tunceli Belediyesinin tabelasının ‘Dersim Belediyesi’ olarak değiştirilmesi kararı Valiliğin başvurusu üzerine durduruldu.

Asimilasyon politikalarının bir parçası olarak ‘Dersim’ adı 1935 yılında “Tunceli” olarak değiştirilmişti.

‘Burası Dersim’dir, Tunceli ise katliamın adıdır’